A bajor ügyészség is vizsgálná a CSU adományügyét

Vágólapra másolva!
A Bundestag és a müncheni ügyészség is meg akarja vizsgálná annak a hírnek a hátterét, amely szerint a konzervatív bajor uniópárt, a CSU jogellenesen jutott mintegy hatmillió márka állami támogatáshoz a 90-es években.
Vágólapra másolva!

A Bundestag, az alsóház elnöke, Wolfgang Thierse szóvivője szerdán bejelentette: az illetékesek megvizsgálják, vajon a Keresztényszociális Unió (CSU) pénzügyi műveleteivel megsértette-e a pártfinanszírozási törvényt.

A müncheni ügyészség is bejelentette, hogy vizsgálatot indít.

Volker Neumann, a törvénytelen pártadományokat vizsgáló alsóházi ad hoc bizottság elnöke szerint a CSU adományozási gyakorlatának a kivizsgálása az igazságszolgáltatás feladata. Az ügyészség megvizsgálja, fennáll-e annak gyanúja, hogy a CSU az általa kiállított adománynyugtákkal "rászedte" a Bundestag pénzügyi illetékeseit - mondta Neumann. Egyúttal közölte: a bizottság is foglalkozik a dologgal, amennyiben a bajor párt nem tisztázza az adományügyet.

A bajorországi - ellenzéki - Zöldek szintén az ügyészség beavatkozását sürgették. Szerintük az "adományelőfizetések" ügye ismét megmutatta, hogy a másoktól a "törvény és rend" tiszteletét követelő CSU számára a nevezett fogalmak nem sokat jelentenek, ha saját gyakorlatáról van szó.

A Stern magazin szerint a CSU a 90-es években azzal az ajánlattal állt támogatói elé, hogy vásároljanak tömegesen előfizetéseket a párt újságjára, a Bayernkurierra, majd azokat osszák szét különböző egyesületeknek, például a CSU Schülerunion nevű diákszervezeteinek. Az ebből származó bevételeket az uniópárt adományként tüntette fel üzleti könyveiben.

Adózási és pártjogi szakértők szerint az így befolyt mintegy 12 millió márkát "nyomdai termékek értékesítéséből származó bevételként" kellett volna elkönyvelni. Ebben az esetben viszont a CSU nem lett volna jogosult mintegy hatmillió márka állami támogatásra, amely az adományok után, azok 50 százalékának megfelelő mértékben jár minden parlamenti pártnak.

Münchenben visszautasították a Sternben megjelent állítást. Michael Glos, a Bundestag CDU/CSU-frakcióján belül működő bajor képviselőcsoport vezetője rágalomnak minősítette a fölvetést. Mint mondta, a szociáldemokraták a CSU ellen indított hadjárattal akarják elterelni a figyelmet saját, csődöt mondott gazdaságpolitikájukról. Thomas Goppel, a CSU főtitkára rosszindulatú kampányról beszélt, amelynek célpontja Edmund Stoiber, a konzervatív uniópártok lehetséges kancellárjelöltje, egyben a CSU elnöke és Bajorország miniszterelnöke.

"Ha valaki a jelen időpontban ilyen rágalmazási szándékkal lép színre, abból egyértelműen kitűnik, milyen szándékkal teszi ezt. Mi tehát abból indulunk ki, hogy mind a lakosság, mind az érintettek pontosan tudják, hogy ez egy rosszindulatú hadjárat. Az ellenfeleinknek jó szórakozást kívánok, hiszen a végén úgyis orra fognak bukni" - mondta Goppel az ARD televízióban.

Bő nyolc hónap múlva országos parlamenti választások lesznek Németországban. Az ellenzéki konzervatív pártok (CDU, CSU) legkésőbb január végéig döntést hoznak arról, ki legyen a közös kancellárjelöltjük, egyben Gerhard Schröder kancellár kihívója.

Jelenleg szinte bizonyosnak tűnik, hogy nem Angela Merkel CDU-elnökre, hanem Stoiber CSU-elnökre esik majd a választás. Jóllehet a kampány hivatalosan csak márciusban kezdődik, a "fölvezetés" már javában tart.