Rabbani az ENSZ-re bízná a tálibok zsoldosait

Vágólapra másolva!
Burhánuddin Rabbáni egykori afgán elnök szerint az Északi Szövetség által fogságba ejtett, a tálibok szolgálatában álló önkénteseket és zsoldosokat átadják majd az ENSZ-nek. A nemzetközi szervezetek és az arab államok is attól félnek, hogy a szövetség győztes katonái vérfürdőt rendeznek az elfogott arab afgánok között.
Vágólapra másolva!

Az ENSZ-nek adná át a tálibok oldalán harcolt külföldieket Burhanuddin Rabbani afgán elnök. A Korán-iskolások által 1996-ban elűzött - de az ENSZ által azóta is Afganisztán elnökeként elismert -, de a tálib rendszer bukása után visszatért Rabbani, az ellenzéki Északi Szövetség vezető alakja vasárnap Kabulban tartott sajtóértekezletén kijelentette: "Azokat a külföldieket, akik kegyelmet kérnek tőlünk, át fogjuk adni az Egyesült Nemzetek Szervezetének, amely tudni fogja, hogy mit csináljon velük".

Rabbani alaptalannak minősítette azokat az aggodalmakat, hogy az Északi Szövetség vérfürdőt rendez a kezére került, Oszama bin Laden al-Kaida szervezetéhez tartozó "arab afgánok" között. Arab országok és humanitárius szervezetek is kifejezték aggodalmukat, hogy az észak-afganisztáni Kunduzban rekedt, elsősorban pakisztáni, arab és csecsen önkénteseknek nem kegyelmeznek a várost ostromló északi katonák.

Az Északi Szövetség erői vasárnapra Kunduznak csaknem 70 százalékát vonták ellenőrzésük alá az AIP afgán hírügynökség szerint, gyakorlatilag harc nélkül, miután a tálib egységek sorra adják meg magukat a csaknem kétheti ostrom után. Az Északi Szövetség már korábban méltányos elbánást ígért a harcot beszüntető külföldi fegyvereseknek, de megerősítette, hogy tetteikért bíróság elé kell állniuk.

Rabbani kabuli sajtóértekezletén kijelentette a tálib rendszer egyes hivatalnokai - egyéni alapon - bekerülhetnek a majdani, széles alapokon nyugvó afgán kormányba. Azt viszont kizárta, hogy a tálibok mozgalomként vagy pártként bármiféle szerepet vállaljanak Afganisztánban. Az Északi Szövetség nevében újólag támogatásáról biztosította a Loja Dzsirga - a törzsi vezetők és vének hagyományos fórumának - összehívását, hogy az meghatározza az új afgán kormány összetételét.

Pervez Musarraf pakisztáni elnök ismételten cáfolta, hogy Oszama bin Laden terrorista vezér országa területén keresett volna menedéket. Az Európai Unió küldöttségével folytatott megbeszélései után tartott iszlámábádi sajtóértekezletén a tábornok-elnök kijelentette, hogy bin Laden korábban sem volt Pakisztánban, és nincsenek adataik arról, hogy hol rejtőzködik most a szaúdi milliomos. Musarraf közölte: megerősítették az afgán-pakisztáni határ őrizetét, amelyben nem csak a hadsereg egységei vesznek részt, hiszen a körzetben élő törzsek vezetői is ígéretet tettek: nem engedik át a határon bin Ladent és az al-Kaidához tartozó fegyvereseket.

A pakisztáni hatóságok vasárnapra virradóra bezáratták a karacsi tálib konzulátus egyik adminisztratív irodáját - magát a konzulátust még októberben felszámolták -, s őrizetbe vettek 15 afgánt.