ENSZ-bírálat az élelmiszer-csomagok miatt

Vágólapra másolva!
Az ENSZ egyik afganisztáni megbízottja kedden a világszervezet székhelyén tartott beszámolójában azt követelte, hogy az Amerikai Egyesült Államok hagyjon fel az afgán lakosságnak szánt élelmiszersegélyek repülőgépről történő ledobásával, mert a csomagok jelentős része elaknásított térségekre hull.
Vágólapra másolva!

Jean Ziegler, a világszervezet megbízottja emlékeztetett, hogy Afganisztán - Angola mellett - a világ egyik legsúlyosabban elaknásított területe. Az éhező lakosok életüket kockáztatják, amikor megpróbálják összeszedni a nagy magasságból leszórt segélycsomagokat. A Vöröskereszt Nemzetközi Bizottsága is, az ENSZ több segélyszervezete is rendszeresen dob le segélycsomagokat repülőgépekről, de egyrészt megfelelően kiválasztják a területeket, ahol nincsenek gyalogsági aknák, másrészt a helyszínen lévő munkatársaik gondoskodnak arról, hogy a ledobott szállítmányok valóban a rászorulókhoz jussanak - idézte az EFE hírügynökség Zieglernek a sajtó képviselői előtt mondott szavait.

Az Amerikai Egyesült Államok úgy dobja le az élelmiszer-csomagokat, hogy e két szempont egyikét sem veszi figyelembe. Ziegler szerint egyszerűen abszurd, hogy az amerikaiak a tálibokat etetik - hiszen az élelmiszer nyilvánvalóan a fegyverrel rendelkezők kezébe kerül. A világszervezet munkatársa hangsúlyozta: a segélyezés hitelét még annak hibátlan gyakorlati megvalósítása esetén is aláásná az a tény, hogy ugyanazok a repülőgépek dobják le a bombákat, amelyek a segélycsomagokat.

Ziegler emlékeztetett, hogy a földkerekségen minden hetedik másodpercben éhen hal egy olyan gyerek, aki még nem érte el a tízesztendős kort. "Az éhezés, a végtelen szegénység az, ami a fanatizmust, a gyűlöletet táplálja... a terrorizmus elleni koalícióhoz hasonlóan létre kellene hozni az éhezés elleni szövetséget is, mert enélkül folyamatos utánpótlást kap a fanatikusok tábora" - mondotta Ziegler, hangsúlyozva, hogy a Földön a jelenlegi mezőgazdasági módszerekkel a jelenlegi hatmilliárdos népesség kétszeresét is el lehetne tartani.