Román politikusok elkerülnék a szélsőséges megoldást a státustörvény ügyében

Vágólapra másolva!
Megoszlik a román pártok véleménye arról, hogy mit tehet a román kormány, ha a státustörvény kérdésében nem tud megegyezni a két ország.
Vágólapra másolva!

Egyelőre megoszlik a román parlamenti pártok véleménye arról, hogy mit tehet a román kormány és a törvényhozás, ha a határon túli magyarokról szóló törvény kérdésében nem sikerül megegyezésre jutni a román-magyar kormányközi vegyes bizottság szeptemberre tervezett ülésén - derült ki a keddi román sajtóból.

Adrian Nastase román miniszterelnök szombaton a magyar kormányfővel, Orbán Viktorral tartott tárgyalások után azt közölte, hogy ha szakértői szinten nem lehet egyeztetni az álláspontokat, akkor a státustörvény romániai végrehajtásának kérdését a román kormány a törvényhozás elé terjeszti.

A keddi román lapokban megszólaltatott politikusok közül Vasile Dincu tájékoztatási miniszter azt hangsúlyozta, hogy a kérdést elsősorban diplomáciai úton kell rendezni. Mint mondta, azt hiszi, hogy ez végül sikerülni fog. Ha a probléma mégis a parlament elé kerülne, akkor véleménye szerint el kellene kerülni "a szélsőséges megoldásokat", mivel az rendkívül veszélyes lenne. Az ellenzéki Demokrata Párt politikusai szintén a diplomáciai megoldást szorgalmazták, de nem tartották kizártnak, hogy végül a román parlament hoz valamilyen formában törvényt a státustörvény romániai alkalmazásának tilalmáról. A Nemzeti Liberális Párt képviselői ugyanakkor értelmetlennek látják az ellentörvények eszközét, mivel véleményük szerint egy ilyen lépés "törvényhozási háborút" robbanthat ki a két parlament között. A liberálisok szerint a leghasznosabb az lenne, ha Európa lépne fel döntőbíróként ebben a vitában.

A szélsőségesen nacionalista Nagy-Románia Párt vezetői arra emlékeztettek, hogy a párt már a magyar törvény elfogadásának másnapján beterjesztette a román ellentörvényre szóló javaslatát. A párt megszólaló politikusai rendkívül keményen bírálták Adrian Nastase miniszterelnököt, mivel véleményük szerint nem lépett fel kellő eréllyel és "nem tette helyére" a marosvásárhelyi találkozó során a magyar kormányfőt.

A nacionalista román sajtó emlékeztetett arra, hogy a román parlament házbizottságának kérésére a képviselőház és a szenátus jogi bizottsága már felállított egy szakértői csoportot, amelynek az a feladata, hogy a román alkotmány és a román törvények szemszögéből mondjon véleményt a magyar jogszabályról. Ez a bizottság augusztus végére fejezi be munkáját, s jelentése már javaslatokat is tartalmazhat azt illetően, hogy mit tehet a román parlament. A bizottság egyik tagja elmondta: elsősorban arra van lehetőség, hogy a román parlament felülvizsgálja a civil szervezetek és alapítványok működését szabályozó törvényeket, s olyan módosítást fogad el, amely megtiltja, hogy ezek a szervezetek részt vegyenek a magyar igazolvány kiadásához szükséges ajánlások elkészítésében.