<P>Nem ítélte el Milosevic kiadatását a jugoszláv parlament</P>

Vágólapra másolva!
Félbeszakadt a jugoszláv parlament ülése, amelyen az ellenzék Milosevic kiadatását elitélő nyilatkozatott terjesztett be.
Vágólapra másolva!

A háborús bűnök vádjával a hágai Nemzetközi Törvényszék börtönében ülő Slobodan Milosevic jugoszláv exelnök kiadatását elitélő - és az illetékesek felelősségre vonást célzó - nyilatkozatot kívánt megvitatni a jugoszláv parlament alsóháza, de viták miatt az ülés hamarosan félbeszakadt.

A 138 fős alsóházának ülését 49 ellenzéki képviselő - a Milosevic vezette Szerbiai Szocialista Párt, illetve a Jugoszláv Egyesült Baloldal és a Szerb Radikális Párt - kezdeményezésére hívták össze. A beterjesztett nyilatkozat-tervezetük az alkotmányos rend megsértésére hivatkozva Zoran Djindjic szerbiai kormányfő felelősségre vonását követelte.

Az ülés az ellenzék által követelt tévéközvetítés körül kialakult vita miatt félbeszakadt, az ülést a jövő hétre elnapolták.

Milosevic kiadása politikai válságot okozott Jugoszláviában: lemondott Zoran Zizic jugoszláv kormányfő és ezzel az egész kormány. Zizic a kiadatást ellenző montenegrói Szocialista Néppárt (SNP) alelnöke - e párt az eddigi kormány kisebbik tagja volt, de két másik montenegrói párttal együtt várhatóan részt vesz az újjáalakítandó kormányban is. Az eddigi kormánykoalíció nagyobbik tagja, a DOS szerb párttömörülés azonban az új kormányalakításhoz feltételül szabta, hogy az SNP ne támogassa az ellenzéki nyilatkozatot. Az egyik montenegrói párt, a Szerb Néppárt szerdán jelezte, hogy tartózkodni fog a szavazáskor, az SNP azonban még nem nyilatkozott.

Milosevicet június 28-án szerb kormánydöntés alapján adták ki Hágának, noha a jugoszláv alkotmánybíróság előtte felfüggesztette a hágai együttműködésről szóló korábbi jugoszláv kormányrendeletet.

A szerb kormány a szerb alkotmányra hivatkozott, amely szerint ideiglenesen magához vonhat szövetségi hatásköröket, ha a jugoszláv kormányzat nem Szerbia érdekeinek megfelelően cselekszik: a hágai együttműködés miatt pedig most az ország nemzetközi hitelessége volt a tét.

Az ellenzék alkotmányellenesnek tekinti a kiadatást.