Romániában börtönbe csuknák a hatalmat kritizáló újságírókat

Vágólapra másolva!
Több nemzetközi terrorszervezet is tiltakozott egy román törvénytervezet ellen, melynek alapján akár öt évre is bebörtönözhetnék a hatóságokat megsértő újságírókat. A tervezet szerint a hatóságokkal szembeni keményebb bírálat bűncselekménynek számítana. Romániában eddig körülbelül ötven esetben indítottak pert rágalmazás miatt, az esetek mindegyikében elmarasztalták az újságírókat.
Vágólapra másolva!

Nemzetközi újságírószervezetek tiltakoztak kedden az ellen a román parlament elé kerülő törvénytervezet ellen, amelynek alapján a jövőben akár börtönbüntetésre is ítélhetik azokat az újságírókat, akik "megsértik a hatóságokat".

A keddi - Londonban és Bukarestben párhuzamosan kiadott - közleményben az aláírók, a new yorki Központ a Független Újságírásért, valamint a londoni székhelyű, független 19-es Cikkely nevű szervezetek kijelentik, hogy a román törvénytervezet "nem egyezik a nemzetközi normákkal, amelyek biztosítják a szabad véleménynyilvánítást, valamint az információhoz való hozzáférést."

A román kormány előterjesztése szerint a hatóságok elleni keményebb bírálatot bűncselekménynek lehet értelmezni, ami öt éves börtönbüntetéssel büntethető.

A nyugatiak szerint Romániában az 1989-es rendszerváltás után is megmaradt a hatalom türelmetlensége a kritikával szemben, olyannyira, hogy újságírók ellen tucatszám indítanak rágalmazási pereket, és a média munkatársainak a többnyire elfogult bíróságokon sincs túl sok esélyük igazuk védelmére. Adatok szerint 50 újságíró ellen indítottak becsületsértési pert, közülük harmincan kaptak pénzbírságot, míg húszat felfüggesztett börtönbüntetésre ítéltek.

A közlemény szerint a törvénytervezet "túl messzire megy az államtitkok védelmében a véleménynyilvánítás szabadságának rovására". A független szervezetek úgy vélik, hogy a közhivatalnokok törvényi elbástyázása a nyilvánosság ellenőrző erejétől ellentétes az európai mintákkal.