<P>Elfogadták a jugoszláv kormány lemondását</P>

Vágólapra másolva!
Hivatalosan is felmentették a jugoszláv kormányt. A kormányfő szerint Milosevic kiadatása alkotmányellenes volt, és ez buktatta meg a kormányt. Belgrádban folytatódnak a tárgyalások az új kabinet megalakításáról.
Vágólapra másolva!

Hivatalosan is felmentették a jugoszláv kormányt Belgrádban, miután a parlament elfogadta Zoran Zizic miniszterelnök lemondását. Zizic az exelnök, Slobodan Milosevic kiadatása miatti tiltakozásul mondott le. A háborús bűnökkel gyanúsított Milosevicet a szerbiai kormány adta át a hágai Nemzetközi Törvényszéknek.

A kétkamarás parlament rendkívüli ülésén a képviselők nem szavaztak: Dragoljub Micunovic házelnök állapította meg a miniszterelnök lemondását. Ezzel a kormány megbízatása is megszűnt, a testület az új kabinet megválasztásáig ügyvezetőként hivatalban marad.

Zizic kormánya eredményeiről beszámolva kijelentette, hogy a tavalyi választások - valamint Milosevic bukása - után megalakult kabinet vállalta az ország visszavezetését a nemzetközi közösségbe és az átfogó reformok megindítását. Elismerte: a kormányprogramban szerepelt a hágai együttműködés kérdése, ám az szerinte nem volt ultimátum, amely teljesítése nélkül az ország ne térhetett volna vissza a nemzetközi közösségbe. Zizic szerint a kiadatás megingatta a társadalmat, és a kormány bukásához vezetett. A leköszönt kormányfő ismét alkotmányellenesnek nevezte Milosevic kiadását.

Zizic valószínűbbnek vélte egy új kormány megalakítását, mint előrehozott választások kiírását. A kabinet, amelynek feladata a két tagköztársaság (Szerbia és Montenegró) viszonyának harmonizálása, alkotmányos kapcsolataik továbbfejlesztése (jugoszláv alkotmányreform) lenne, tavaszig maradna hivatalban, és utána tarthatnának új választásokat.

Zizic lemondásának elfogadásával kényszerkoalíció szűnt meg: a szeptemberi választások után a szerbiai DOS és a montenegrói Szocialista Néppárt (SNP) az alkotmányos rendelkezések miatt kötöttek szövetséget. Az SNP - amelynek Zizic az egyik alelnöke - Milosevic fő montenegrói szövetségese volt, de a választások után a DOS számára nem kínálkozott más szóba jöhető partner a jugoszláv parlamentben.

Vojislav Kostunica elnök hétfőn már megkezdte a kormányalakítási konzultációkat, és valószínű, hogy az eddigi koalíciós partnerek új pártok bevonásával alakítanak új kormányt. Szerdán Belgrádban erről tárgyal a DOS elnöksége.

(MTI)