Lejárt a Milosevicsnek adott ultimátum nyolc órakor<br/>

Vágólapra másolva!
A volt jugoszláv vezető ellen változatlanul letartóztatási parancs van érvényben. Este 20.00 óráig kapott haladékot, hogy megadhassa magát. A szerb belügyminiszter közölte, ha kell, erőszakkal is őrizetbe veszik az egykori államfőt, aki viszont kijelentette: nem engedelmeskedik a letartóztatási parancsnak.
Vágólapra másolva!

Szlobodan Milosevics ultimátumot kapott arra, hogy közép-európai idő szerint 20.00 óráig adja meg magát - közölte Dusan Mihajlovics szerb belügyminiszterre hivatkozva a belgrádi televízió.


Milosevics rezidenciája (Reuters)

Túllépte hatáskörét, a jugoszláv törvényeket, a szerb és jugoszláv alkotmányt megsértő jogtalan utasításokat adott ki, amelyek zavarokat okoztak az ország fizetési rendszerében és pénzügyi bizonytalanságot idéztek elő. A mintegy 1 milliárd dináros (abban az időben 1 milliárd német márka) és mintegy 200 millió német márkás károkozásért a jugoszláv törvények értelmében több mint 5 évi szabadságvesztés szabható ki rá.

A vádirat szerint Milosevics Mihajl Kertessel, a vámőrség általa kinevezett igazgatójával, valamint Nikola Sajnovic és Jovan Zebic jugoszláv miniszterelnök-helyettesekkel együtt követte el bűncselekményét.

Válságtanácskozás alakult Milosevics letartóztatására

Vojislav Kostunica jugoszláv államfő szombat délután tanácskozásra hívott össze 10 szerb és jugoszláv szövetségi vezetőt, hogy megoldják a Szlobodan Milosevics letartóztatására tett sikertelen kísérlet után kialakult helyzetet.

A válságértekezleten többek között Zoran Djindjics szerb miniszterelnök, Nebojsa Pavkovics, a jugoszláv hadsereg vezérkari főnöke, a szövetségi és a szerb belügyminiszter, Goran Svilanovic jugoszláv külügyminiszter, a szövetségi és szerb igazságügyi miniszter vesz részt.

Milosevics nem engedelmeskedik a NATO szolgáinak


A rendőrség körülvette Milosevics házát

Az éjszakai sikertelen behatolási kísérlet után a rendőrség körülvette Milosevics rezidenciáját, amelyet automata fegyverekkel, golyószóróval, aknavetőkkel és kézigránátokkal felszerelt testőrök védenek. Dusan Mihajlovic szerb belügyminiszter újságíróknak kijelentette, hogy ha kell, erőszakkal is őrizetbe veszik az egykori államfőt.

A késő délelőtti órákban a szerb kormány rendkívüli ülést tartott, amely után Djindjics kormányfő kijelentette, hogy Szlobodan Milosevics nem helyezheti felül magát a jogon, és azt a reményét fejezte ki, hogy a nap folyamán sikerül pontot tenni a letartóztatási ügy végére. A miniszterelnök fegyverletételre szólította fel Milosevics testőrségét, amely a délután közepéig nem reagált a felhívásra. Zoran Djindjics bírálta a Milosevics éjszakai letartóztatását meghiúsító hadsereget, amelynek vezérkari főnöksége a nap folyamán nyilatkozatban hárította el a neki címzett vádakat, mondván, hogy csupán a feladatát teljesítette.

Belgrád előkelő Dedinje negyedének valamennyi olyan utcáját lezárták, amely Milosevics rezidenciájához vezet. Több száz rendőr tartózkodik a körzetben, ám a nap folyamán Milosevicsnek mintegy 80 hívét átengedték a kordonon, és hagyták, hogy szimpátiatüntetést tartsanak.

A nap folyamán Milosevics, akivel felesége és lánya is a rezidencián tartózkodik, egyértelműen visszautasította, hogy engedelmeskedjen a letartóztatási parancsnak, és közölte, hogy nem ismeri el az általa a NATO szolgáinak nevezett rendőrséget és hatóságokat. Egyik híve a fegyverekkel védett villából mobiltelefonon közölte az AP tudósítójával, hogy testőrsége nem engedi elhurcolni Milosevicset.

(MTI)

Korábban:

(2001. március 31.)