Két irányból érhették a lövések John F. Kennedyt<br/>

Vágólapra másolva!
A The Washington Post hétfőn ismertette egy brit bűnügyi-technikai szakfolyóirat írását, miszerint John Kennedy amerikai elnök 1963. novemberi meggyilkolása a hivatalos Warren-jelentéssel ellentétben igenis összeesküvés következménye lehetett. Minden bizonnyal a vitatott füves dombról is eldördült lövés, nem csak a dallasi tankönyvraktár ablakából.
Vágólapra másolva!

A nyomozás bizonyítottnak találta, hogy Lee Harvey Oswald a tankönyvraktár ablakából adta le a végzetes lövéseket. A "magányos gyilkos" elméletével szemben azonban kezdettől fogva rengeteg kétely és ellentmondó tényállítás fogalmazódott meg. Hogy ki ölte meg Kennedyt, az megnyugtató módon mindmáig nem tisztázott.

A kételyek egyik legsúlyosabbika az az állítás, hogy több szem- és fültanúnak meggyőződése: nem csupán a tankönyvraktár ablakából dördült lövés, hanem egy füves domból is, amely az elnöki autókonvoj útvonalának közelében található. A készült hangfelvételek elemzése során azonban az amerikai tudományos akadémia szakértői arra a következtetésre jutottak, hogy csak három lövés zaja hallatszik, és mindegyiket a tankönyvraktár ablakából adták le.

A Science and Justice című negyedéves folyóirat, amely a brit kriminalisztikai társaság nyomelemzéssel foglalkozó szakkiadványa, a The Washington Post szerint most alapos vizsgálat végeredményeként "96,3 százalékos bizonyossággal" megállapítja, hogy az amerikai vizsgálók annak idején tévedtek, mert a füves dombról igenis eldördült egy lövés, mégpedig 0,7 másodperccel a tankönyvraktári ablakból leadott harmadik lövés előtt. Érthető, hogy a korabeli technikával a rendőrségi adóvevők által rögzített hanganyagon nem könnyű kiszűrni az eredeti dörrenést a számos elmosódott visszhang és egyéb zörej közül.

A dolgok - és a technika - jelenlegi állása szerint tehát a füves domból igenis lőtt valaki. A fő kérdés persze ettől még továbbra is kérdés marad.

(MTI)

Ajánló:

(angolul)