Del Ponte a boszniai szerb háborús bűnösök felelősségre vonásáról tárgyalt <br/>

Vágólapra másolva!
Carla del Ponte hétfőn a boszniai Szerb Köztársaság központjába Mirko Sarovics elnökkel és Mladen Ivanics miniszterelnökkel, valamint a boszniai szerb igazságszolgáltatás képviselőivel tárgyal. A napirenden nemcsak a háborús bűnökkel gyanúsítottak kiadásának ügye lesz, hanem megvitatják annak lehetőségét is, hogy a gyanúsítottak egy részét Bosznia-Hercegovinában vonják felelősségre, a törvényszék felügyeletével. Korábban ilyen tárgyalásokat folytatott a főügyésznő Belgrádban és Zágrábban is.
Vágólapra másolva!

Fotó: Ranko Csukovics

Mladen Ivanics és Carla del Ponte

A volt Jugoszlávia területén elkövetett háborús bűnök kivizsgálására felállított ENSZ-törvényszék képviselői a közelmúltban arról tájékoztatták Belgrádot, hogy 29 titkos vádemelést tett eddig a Nemzetközi Törvényszék, és 27 ügyben szerb nemzetiségűek a gyanúsítottak.

Néhány nappal ezelőtt Graham Blewitt, Carla del Ponte helyettese jelentette be a jugoszláv fővárosban rendezett szimpóziumon, hogy a törvényszék 2004-ig még 36 ügyben indít nyomozást a volt Jugoszlávia - beleértve Koszovót is - területén elkövetett háborús bűnök miatt. Hozzáfűzte, hogy az ügyek 150 gyanúsítottja között magas tisztséget betöltő személyek is vannak.

A horvát sajtó szerint ismét kiújult a vita Belgrád és Hága között, miután Vojiszlav Kostunica jugoszláv elnök bírálta a belügyminisztériumot azért, mert őrizetbe vették Milomir Sztakicsot, a boszniai Prijedor egykori polgármesterét, és kiadták Hágának. Kostunica szerint Sztakics ügyében meg kellett volna várni annak a törvénynek az elfogadását, amely majd részletesen szabályozza Belgrád és Hága együttműködését.

Jim Landale, a hágai törvényszék szóvivője hétfőn máris elutasította Kostunica érvelését, leszögezve, hogy "semmiféle új törvény elfogadására nem kell várni, miután a hágai Nemzetközi Törvényszékkel való együttműködés minden ENSZ-tagállam kötelessége". A szóvivő arra szólította fel Belgrádot, hogy ne alkalmazzon halogató taktikát, azaz egy új törvény elfogadásának jogi procedúrájára hivatkozva ne halogassa az együttműködést Hágával.

A Nemzetközi Törvényszék főügyésze Banja Luka és Szarajevó után Koszovóba is ellátogat.

(MTI)

Korábban:

(2001. március 23.)