Macedóniában elhallgattak a fegyverek<br/>

Vágólapra másolva!
A macedón kormányerők ágyúi éjfélkor elnémultak, miután hatályba lépett a hadsereg ultimátuma, amelyben a szakadár albán fegyveresek 24 órát kaptak a fegyverletételre vagy az ország elhagyására. A határidő lejárta után Macedónia totális támadást helyezett kilátásba a fegyveresekkel szemben. A lázadók a macedón médián keresztül tárgyalásokra szólították fel a kormányt, később pedig közölték: nem vesznek tudomást a hadsereg ultimátumáról, sőt azzal fenyegetőztek, hogy átterjesztik a harcokat Tetovo utcáira. Az Egyesült Államok fontolgatja, hogy miként nyújthat katonai jellegű segítséget Macedóniának.
Vágólapra másolva!


Macedón katonák (Reuters)

A kedd este kiadott közleményben a biztonsági erők leszögezték: fenntartják az önvédelemhez való jogot, azaz támadás esetén tüzet nyitnak a felkelőkre. Az ultimátum néhány órával azután hangzott el, hogy közös katonai-rendőri offenzíva indult a Tetovo környéki hegyekből lövöldöző albán felkelők ellen, miután a kormány újabb csapatösszevonást rendelt el a város környékén. A kormányerők harckocsikkal és nehéztüzérséggel lőtték a lázadók állásait.

Az utóbbi 48 órában a városból nem látható, hátrább fekvő völgyekből is a nehéztüzérség döreje hallatszott, az összecsapások átterjedtek az északnyugati negyedek felett magasodó hegygerincre. Megfigyelők arra következtetnek a katonai erő koncentrálásából, hogy a kormány valóban elszánta magát a már hétfőn bejelentett végső összecsapásra.

Az ultimátum közzététele előtt a lázadók a macedón médián keresztül tárgyalásokra szólították fel a kormányt, később pedig közölték: nem vesznek tudomást a hadsereg ultimátumáról, sőt egy Skopje fedőnevű parancsnokuk azzal fenyegetőzött, hogy átterjesztik a harcokat Tetovo utcáira, ha a kormány nem teljesíti a tárgyalások megkezdésére vonatkozó követelésüket. Sadri Ahmeti, az úgynevezett Nemzeti Felszabadítási Hadsereg egy másik parancsnoka szintén úgy nyilatkozott, hogy harcosai beásták magukat állásaikba, és a keddi macedón támadás nem futamította meg a szabadcsapatokat. Tetovói albánok úgy tudják, hogy a szakadár fegyveresek erősítést kapnak. Az utóbbi néhány napban a lázadók a környező falvakban toboroztak, és nem riadtak vissza az erőszakos sorozástól sem. Macedón biztonsági szakértők 800-1000 főre teszik a Tetovo környéki albán fegyveresek számát.


Üres házak Tetovóban (Reuters)

A NATO-vezette koszovói békefenntartók norvég és brit katonák átirányításával, a helikopterek és repülőgépek számának növelésével fokozták a határ menti járőrözést Koszovó Macedóniával szomszédos, amerikai ellenőrzés alatt álló szektorában. (A hegyvidéken húzódó határ visszavonulási útvonal lehet a felkelők számára.)

Amerika segít Macedóniának megvédenie magát

Bár a nyugati hatalmak rokonszenveznek a macedóniai albánok egyenjogúsítási törekvéseivel, nem tűrik el újabb válság kirobbantását a Balkánon. Legutóbb Tony Blair brit miniszterelnök adott hangot aggodalmának a konfliktus miatt. A brit védelmi minisztérium korábban bejelentette, hogy katonai tanácsadókat küld Macedóniába, de elhárította, hogy hasonló kiképzési segítséget nyújtson a macedón kormányerőknek, mint Sierra Leonéban vagy Nyugat-Afrikában tette. Szerdán Igor Ivanov orosz külügyminiszter és Walter Kolbow, a német védelmi minisztérium államtitkára utazik Szkopjéba, ahol az előző nap Javier Solana, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője járt. A berlini védelmi minisztériumban cáfolták, hogy erősítést küldenek a Tetovótól nem messze, Koszovóban szolgáló német egységekhez. Az EU nevében Solana, míg az Egyesült Államok, Franciaország, Németország, Nagy-Britannia, Olaszország és Oroszország alkotta balkáni összekötő csoport képviseletében Lamberto Dini olasz külügyminiszter figyelmeztette a lázadókat, hogy erőszakkal nem érik el céljaikat. Gerhard Schröder német kancellár és Jacques Chirac francia elnök ugyancsak fegyvereik letételére ösztökélte a felkelőket. Az Egyesült Államok - a NATO keretein belül - megfontolja, hogy miként nyújthat katonai jellegű segítséget Macedóniának. Bush kijelentette: együttműködünk a macedón kormánnyal, hogy segítsük saját határainak megvédésében.

(MTI)

Korábban:

Az [origo] dossziéja