Nagy-Britanniában végrehajtják a kényszervágási programot <br/>

Vágólapra másolva!
A brit állategészségügyi szolgálat főorvosa, Jim Scudamore hétfőn kizárta, hogy a kormány megváltoztassa rendeletét a legjobban fertőzött angliai körzet, Cumbria állatállományának tömeges kényszervágásáról. A főállatorvos azután nyilatkozott erről, hogy az észak-angliai Carlisle-ban találkozott a térség gazdáival, állatorvosaival.
Vágólapra másolva!

A BBC jelentése szerint a gazdák ellenséges fogadtatásban részesítették a tisztiorvost, aki azért látogatott el a körzetbe, hogy megmagyarázza az egészséges állatok megsemmisítéséről szóló rendelkezést, amellyel a hatóságok elejét kívánják venni, hogy a száj- és körömfájás tömeges méretekben átterjedjen az ország más területeire.

Hétfő délig Nagy-Britannia és Észak-Írország 329 állattenyésztő telepén, vágóhídján és állatpiacán mutatták ki a kórokozó jelenlétét. A hatóságok a múlt héten elrendelték több mint 300 ezer egészséges juh, kecse és sertés azonnali elpusztítását a térségben lévő fertőzött gazdaságok körüli 3 kilométeres tilalmi övezetekben.

Scudamore a találkozó után leszögezte, álláspontja a tömeges kényszervágásokról megmásíthatatlan, a kérdés csak az, miként valósítják meg a rendeletet. Nagyon értékesnek nevezte a gazdákkal folytatott eszmecserét, és kijelentette, a hatóságoknak javítaniuk kell a kommunikációt az érintettekkel. Hangsúlyozta: a kormány stratégiája, hogy távol tartsa a betegséget az eddig vírusmentesnek bizonyult körzetektől, Kelet-Angliától, Wales nyugati körzeteitől, Skócia középső és északi részeitől.

Scudamore közölte, hogy a kormánynak nem áll szándékában a katonaság bevetése a kényszervágások felgyorsítására és a leölt állatok megsemmisítésére, helyette több száz állatorvos hallgatót vezényelnek a gazdaságokba a betegség gyors azonosításának elősegítésére.

A tisztiorvos egy korábbi nyilatkozatában elismerte, hogy az állatorvosok túlterheltsége ma már akadályozza a beteg állatállományok mihamarabbi levágását, és ígéretet tett arra, hogy a hatóságok felgyorsítják a betegség azonosítását, a pusztulásra ítélt állatok értékbecslését, levágásukat és megsemmisítésüket. Ez utóbbi kapcsán külön problémát jelent az, hogy környezetvédelmi okokból számtalan gazdaságban nem lehet a helyszínen elásni a tetemeket, távolról lehet beszerezni a szenet és a fát a helyenként több ezer állat elégetésére, és egyelőre csak két olyan telep működik országosan, ahol megsemmisítik az állatokat.

A gazdák nyilatkozatiból kiviláglik, hogy a főorvos nem tudta meggyőzni őket a rendelkezés ésszerűségéről. David Handley, a szeptemberi olajblokád szervezésében élen járó gazdacsoport vezetője kijelentette, szervezete számára nem marad más, mint segítséget nyújtani az állatállományukat óvó gazdáknak abban, hogy feltartóztassák a hatósági állatorvosokat a kényszervágások végrehajtásában.

(MTI)

Korábban:

(2001. március 17.)