Több mint 100 év után először győzött a baloldal Párizsban<br/>

Vágólapra másolva!
A baloldal történelmi győzelmet aratott Párizsban és elhódította Lyont is a jobboldaltól a helyhatósági választások vasárnap megtartott második fordulójában. A vidéki települések többsége azonban ismét jobbra szavazott, és számos eddig baloldali vezetésű város került jobboldali kormányzás alá.
Vágólapra másolva!


Bertrand Delanoe
Fotó: Reuters

Párizzsal a jobboldal hagyományos fellegvára esett el, és magával rántotta a több mint négyszázezer lakosú vidéki erődítményt, Lyont is, ahol Raymond Barre volt miniszterelnök, leköszönt polgármester helyét nem tudták megőrizni a városban 30 éve kormányzó szövetséges jobboldali erők.

A szimbolikus jelentőségű párizsi és lyoni politikai földindulás azonban nem keltett dominóhatást, vagy ha igen, az ellenkező irányban.

A második fordulóra erősen mozgósított jobboldali szavazótábor nemcsak Toulouse-t őrizte meg, de magához ragadott több, mint egy tucat jelentős baloldali erőközpontot: Blois-ban Jack Lang oktatatási miniszter, Strasbourgban Catherine Trautmann volt kulturális miniszter szenvedett vereséget, és a politikai paletta jobbfelére került Orléans, Rouen és Caen is. Avignonban Elisabeth Guigou munkaügyi és szociális miniszter, Montbéliard-ban Pierre Moscovici Európa-ügyi miniszter vallott kudarcot a városházát birtokló jobboldali ellenfelével szemben, ami megfigyelők szerint komoly figyelmeztetést jelent Lionel Jospin kormányfő számára.

Vigaszágon sikernek könyvelhető el a baloldalon, hogy Dijonban és a korzikai Ajaccióban baloldali győzelem született, illetve Martine Aubry volt szociálisügyi miniszter Lille-ben szoros küzdelemben megőrizte a baloldalnak a városházát.

(MTI)

Ajánló:

(angolul)

Korábban:

(2001. március 14.)