Az elpusztított állatok napokig hevernek a gazdaságok udvarain Angliában<br/>

Vágólapra másolva!
Számos angliai gazdaságban napokig hevernek a leölt állatok az udvaron, mire elszállítják őket a hatóságok. A dühös gazdák követelik, hogy gyorsítsák fel a fertőzött állatok elpusztításának folyamatát. John Scudamore főállatorvos Cumbriába utazott, hogy meggyőzze az ottani gazdákat az egészséges állomány leölésének szükségességéről. Cumbriában kétszer annyi száj- és körömfájás megbetegedést észleltek, mint a szomszédos megyékben. Akár karácsonyig is elhúzódhat a járvány, ha nem lépnek fel kellő gyorsasággal ellene.
Vágólapra másolva!

Brit kormányilletékesek szerint hosszú hónapokig elhúzódhat a száj- és körömfájásjárvány, ha a hatóságok nem tudnak kellő gyorsasággal fellépni a betegség terjedése ellen. Joyce Quin mezőgazdasági államminiszter a legfertőzöttebb angliai grófságban, Cumbriában tett vasárnapi körútján figyelmeztetett arra, hogy a szükséges megelőző intézkedések hiányában akár karácsonyig is eltarthat, míg kimúlik a kórokozó az állatállományból. Nick Brown mezőgazdasági miniszter szerint legkevesebb három hónapot vesz igénybe a vírus visszaszorítása.

Quin asszony látogatása megelőzte Jim Scudamore tiszti főállatorvos hétfői találkozóját a térség állattenyésztőivel. A főállatorvos tanácsára a brit kormány a múlt héten tömeges kényszervágási programot rendelt el az egészséges állatállomány körében is a betegség feltartóztatására az északnyugat-angliai térségben. Scudamore az intézkedés szükségességét kívánja megértetni az állatállományukat féltő, dühös gazdákkal. A javaslat szerint a fertőzött farmok két mérföldes körzetében, közel félmillió állatot pusztítanának el. Az érintett állattenyésztők túlzottnak, ésszerűtlennek tartják a rendelkezést, és egyesek engedetlenséget hirdettek. Mások bírósági úton akarják megtámadni a kormány szigorú intézkedését.

A gazdák arra sürgetik a kormányt, hogy az egészséges állományok teljes megsemmisítése helyett a hatóságok gyorsabban azonosítsák és semmisítsék meg a beteg állatokat. A betegség múlt heti viharos terjedése miatt, a megfelelő szakembergárda és logisztika hiányában néhol napokig eltart, amíg a hatósági állatorvosok azonosítják a kórokozót. Ezután kompenzálás céljából felmérik az állatállomány értékét, lelövik, majd elégetik, vagy megsemmisítésre elszállítják a beteg állatokat. Számos fertőzött gazdaság tulajdonosa panaszkodik, hogy napokig hevernek a rothadó állattetemek a gazdaságokban. A gazdák a gyakorlott, nyugdíjban lévő állatorvosok mozgósítását és a katonaság bevetését is sürgetik.

Jim Scudamore cumbriai útja előtt elismerte, hogy a betegség már most sokkal elterjedtebb, mint az 1967-es járvány idején. 1967-ben Anglia középső grófságaira korlátozódott a ragály, ma három nagy fertőzött térség van, Északnyugat- és Délnyugat-Anglia, Délnyugat-Skócia, de országszerte számos más grófságban, továbbá Walesben és Észak-Írországban is jelen van a vírus.

A száj- és körömfájás február 19-i felbukkanása óta eltelt négy hétben 278 ezer állatot ítéltek kényszervágásra. Az 1967-es, nyolc hónapig tartó járvány összesen 450 ezer állatot sújtott. Akkor több mint 1600 állattenyésztő telepen jelent meg a kórokozó, hétfőig még csak 326 farmon és vágóhídon találtak beteg állatot.

A főállatorvos, engedményeket téve a gazdáknak, bejelentette, hogy a tömeges kényszervágás során megkímélik a ritka, szaporítás céljából fontos tenyészállatokat. Scudamore szerint létfontosságú a potenciális vírushordozók megsemmisítése.

A Gazdaszövetség arra kéri a hatóságokat, hogy Cumbriában is kíméljék meg a vírusmentes farmok állományát, és ehelyett a délnyugat-angliai Devonhoz hasonlóan rendeljenek el szigorú állat-ellenőrzési programot. A mezőgazdasági tárca azonban már jelezte, hogy Devonban is szigorúbb lépéseket fontolgat, ha a betegség a jelenlegi ütemben terjed.

(MTI)