A gazdák tiltakoznak a brit kormány kényszervágási programja ellen<br/>

Vágólapra másolva!
Becslések szerint legalább egymillió, többségében egészséges állat esik áldozatául a brit kormány csütörtökön bejelentett tömeges kényszervágási programjának, amely a száj-és körömfájás terjedésének megelőzésére szolgál. Sok gazda már azzal fenyegetőzik, hogy minden lehetséges eszközzel megakadályozza egészséges állatai leölését.
Vágólapra másolva!

A gazdák felháborodására a kormány már csütörtökön kénytelen volt visszakozni, és szűkíteni a kényszervágásra ítélt állatok körét. Nick Brown mezőgazdasági miniszter csütörtökön a parlamentben még arról szólt, hogy a fertőzött gazdaságok köré vont tilalmi zónákban lévő valamennyi állatot leölik, mert vírus hordozók lehetnek. A gazdaszövetség nyomására a tárca kénytelen volt enyhíteni a drákói szigoron, és bejelentette, hogy csak a legfertőzöttebb körzetekben lévő gazdaságokra és a vírus szaporodásában fő szerepet játszó juhokra, kecskékre és sertésekre vonatkozik a kényszervágás, a szarvasmarhákra nem.

A gazdaszövetség számítása szerint még így is egymillió állat, az 50 milliós brit állatállomány két százaléka eshet a rendelkezés áldozatául. Az Északnyugat-Angliai Cumbria és a délnyugat-skóciai Dumfries és Galloway grófságokban, ahol a legtöbb fertőzött állattenyésztő telep van, az összes juh, kecske, sertés vágásra ítéltetett az érintett gazdaságok körül lévő három kilométeres zónában. E három grófságban az utóbbi másfél hétben gazdaságról-gazdaságra terjed a vírus, és a gazdaságok köré vont tilalmi zónák már átfedik egymást. Csak ebben a térségben 250 ezer állatot érint a rendelkezés.

Az ország más térségeiben, így a ma még vírusmentesnek tartott körzetekben is az állategészségügyi szakemberek megsemmisítik azokat az állatokat, amelyeket a betegség 23 nappal ezelőtti jelentkezése előtti héten vásároltak a gazdák három központi állatvásáron, két nagy állatkereskedő láncon keresztül. A betegség megjelenése után elvégzett vizsgálatok e három állatpiac nagy fertőzöttségét jelezték. Ez ugyan csak 35 ezer állatot érint közvetlenül, de megsemmisítésre kerülnek azok is, amelyek bármilyen módon kapcsolatba kerültek az újonnan vásárolt állatokkal. Az ország másik nagy állattenyésztő körzetében, Devonban egyelőre nem vezettek be a szigorú intézkedéseket, de a minisztérium mindennapos állatorvosi megfigyelés alá rendelte a térség állattenyésztő telepeit.

A tömeges kényszervágások pénteken kezdődnek el, és a mezőgazdasági tárca szerint legalább három hétig eltartanak. Az illetékesek elismerik, hogy a rendelkezés folytán egész térségekben megsemmisítik az állatállományt, de létfontosságúnak tartják az intézkedés végrehajtását.

A Gazdaszövetség vezetése ugyan vonakodva, de elfogadta az új rendelkezéseket, ám a gazdák egy része megkérdőjelezte azok ésszerűségét, és azzal fenyegetőzött: ha kell, barikádok állításával akadályozza meg, hogy a hatósági böllérek leöljék az állatokat vírusmentes farmjaikon. Mások közölték, hogy bíróság előtt támadják meg a kormány döntését.

(MTI)

Korábban:

(2001. március 12.)