Nincsen kimutatható hatása a szegényített uránium sugárzásának <br/>

Vágólapra másolva!
Több hónappal az urániumbevonatú lövedékek körül kirobbant nemzetközi botrány után elkészült az ENSZ környezetvédelmi jelentése. A dokumentum szerint nincsen kimutatható veszélye az uránlövedékeknek. A jelentés azonban további óvintézkedések megtételét is javasolja, mert nem tudni, milyen hosszú távú környezeti hatása lehet a szegényített urániumnak.
Vágólapra másolva!

A szegényített uránium radioaktív sugárzásának nincsenek kimutatható hatásai az
emberi egészségre - olvasható az ENSZ Környezetvédelmi Programjának (UNEP) kedden Genfben nyilvánosságra hozott tanulmányában.

A dokumentum szerint a NATO által Koszovóban használt szegényítetturán-tartalmú lövedékek becsapódása nyomán a talaj csak kis mértékben szennyeződött, és nem áll fenn jelentős veszély arra nézve, hogy a szennyeződés átterjed a levegőre és a területen élő növényekre.

"Ezek a tudományos eredmények csökkenthetik a Koszovóban élő és dolgozó emberek aggodalmait" - jelentette ki Klaus Töpfer, az UNEP német vezetője, hozzátéve: további óvintézkedések megtételét javasolta, mert arról nem áll rendelkezésre elég tudományos adat, hogy a környezetre hosszú távon milyen hatással van a szegényített uránium.

Az AFP jelentése szerint az UNEP azt javasolja, hogy jelöljék meg és fertőtlenítsék az érintett területeket, gyűjtsék össze a szegényítetturán-tartalmú lövedékek hüvelyeit és repeszeit, és
megfelelően tájékoztassák a helyi lakosságot.

Az ENSZ környezetvédelemre szakosodott szervezete öt európai kutatóintézettel működött együtt: összesen 355 talaj-, víz-, növény- és pormintát, valamint a gránátok által megrongált épületekből és harckocsikból származó darabokat vizsgáltak meg.

(MTI)

Korábban:

(2001.01.24.)