A jugoszláv jegybank elnöke szerint Milosevics ciprusi bankokban tárolja kimenekített pénzét<br/>

Vágólapra másolva!
Dinkics jegybankelnök szerint bizonyítani tudja, hogy Szlobodan Milosevics és üzlettársai a világ különböző országainak bankjaiban mosták tisztára törvénytelenül szerzett vagyonukat. A jugoszláv bankelnök most Ciprusra utazott, hogy az ottani úgynevezett titkos számlákról kapjon információkat. A ciprusiak tagadják, hogy bankjaik bizonytalan eredetű szerb pénzek gyűjtőhelyei lennének.
Vágólapra másolva!

A jugoszláv jegybank elnöke, Mladjan Dinkics kedden Ciprusra utazott, hogy a ciprusi külügyminiszterrel megvitassa annak a feltevésnek az eddigi bizonyítékait, amely szerint Szlobodan Milosevics a szigetország pénzintézetein keresztül mosta tisztára Szerbiából származó pénzeit.

A jugoszláv rendőrség vizsgálja azokat az értesüléseket, amelyek szerint a volt elnök és feltételezett üzlettársai cégek hálózatát hozták létre a világ több országában, így Cipruson is, hogy kijátszva a Szerbia elleni szankciókat, kimentsék részben az állam vagyonát, részben a sajátjukat. A jugoszláv bankelnök állítja, hogy bizonyítékai vannak a "törvénytelenségekre", arra, hogy ciprusi pénzintézeteket is eszközül használtak a pénzmosásra. (Dinkics "száljai" egyébként még Németországba, Svájcba, Dél-Afrikába, Kínába és Nagy-Britanniába vezetnek.)

- Magammal hoztam több listát, rajtuk számlaszámokkal, szerbiai, illetve off-shore cégek neveivel. Rengeteg adat áll rendelkezésre, ezeket kell egyeztetnünk - nyilatkozta Dinkics, aki az ügy megvitatása végett kedden találkozott Jannákisz Kasszulidesz ciprusi külügyminiszterrel. Dinkics látogatását a ciprusi jegybank kezdeményezte, amely teljes körű együttműködést ígért a jugoszláv vizsgálattal.

Dinkics meggyőződése, hogy Milosevics elnöksége alatt illegális úton Szerbiából származó aranyat értékesítettek külföldön, s annak bevételeit biztonságos külföldi bankszámlákon helyezték el.

A ciprusi kormányzat cáfolta, hogy az ország bankjai bizonytalan eredetű szerb pénzek gyűjtőhelyei lettek volna, és nyugati diplomáciai források is megerősítették, hogy a szigetország rendelkezik mindazon törvényes eszközökkel, amelyekkel a pénzmosás megakadályozható, illetve kiszűrhető. Az együttműködés jeleként azonban a ciprusi jegybank - története során először - feloldotta titoktartási kötelezettségét, és a hágai törvényszéknek elküldte a vizsgálat során gyanúba keveredett cégek számlamásolatait.

Dinkics és a ciprusi kormányzat reményei szerint az adatok és információk egyeztetése előbbre viszi a nyomozást, és tisztázza a szigetország szerepét az ügyben.

(MTI)

Korábban:

(2001.02.28.)