Aggasztóan gyorsan terjed a száj- és körömfájásvírus Nagy-Britanniában<br/>

Vágólapra másolva!
A brit kormány hétfőn súlyosnak, de nem járványos méretűnek minősítette a száj- és körömfájás gyors terjedését Nagy-Britanniában. A kormányszóvivő visszautasította azokat a feltételezéseket, miszerint a hatóságok intézkedései nem megfelelőek, illetve azt, hogy az állatszállítási tilalom egy héttel ezelőtti részleges feloldása az élelmiszer-utánpótlás biztosítására hozzájárult volna a ragály terjedéséhez.
Vágólapra másolva!

Az állat-egészségügyi hatóságok vezetői hétfőn tájékoztatták Tony Blair kormányfőt a betegség megakadályozására tett eddig lépések hatásairól. A tanácskozáson megállapodás született arról, hogy több korlátozás bevezetésére egyelőre nincs szükség, a helyzetet az illetékesek ellenőrzés alatt tartják - közölte a szóvivő hétfői sajtóértekezletén.

A tanácskozást azután tartották, hogy péntek dél óta újabb 50 gazdaságban azonosították a kórokozót, amely vasárnap felbukkant két újabb grófságban, Gloucestershire-ben és Kentben és az első biofarmon, egy devoni gazdaságban is.

Hétfő délig összesen 169 állattenyésztő-telepen és vágóhídon találtak beteg állatot. 155 ezer állatot ítéltek vágásra, 116 ezret már levágtak. A betegség három héttel ezelőtti megjelenése óta 935 gazdaságot helyeztek zárlat alá, felénél - nem találva kórokozót - már feloldották az intézkedést - mondta hétfőn Jim Scudamore brit főállatorvos.

Az illetékes szerint az esetek legnagyobb többsége visszavezethető ahhoz a három állatvásárhoz, ahol három hete az orvosok az első beteg állatokat felfedezték. Az állatorvos azonban aggasztónak nevezte, hogy a vírus ilyen gyorsan országszerte elterjedt. Miközben az 1967-es országos járvány főként Közép-Angliára korlátozódott, jelenleg a ragály Nagy-Britannia valamennyi szegletében, Angliában, Skóciában, Walesben és az Egyesült Királyságon belül még Észak-Írországban is pusztít. A hatóságok szerint azonban bizakodásra ad okot, hogy míg 34 éve három héttel a kórokozó megjelenése után 350 gazdaságot sújtott a járvány, jelenleg csak feleannyit érint.

A hatóságok előtt álló legnagyobb feladat a levágott állatok gyors megsemmisítése, mivel jelenleg több mint 40 ezer állattetem hever szerte a gazdaságokban. Kellő tüzelőanyag és munkaerő híján számos gazdaságban képtelenek a helyszínen elégetni a tetemeket. A gazdák ugyanakkor attól tartanak, hogy a tetemek begyűjtése és megsemmisítése egy-egy központi égetőben a vírus további terjedését okozza.

A száj- és körömfájás egyre nagyobb károkat okoz a turizmusnak. Az angol Turisztikai Tanács adatai szerint a turistaforgalom 75 százalékkal esett vissza, heti 100 millió font a bevételkiesés a turisták elmaradása miatt országszerte. A legnagyobb vesztes a falusi turizmus, ahol a gazdák kára heti 30 millió font. Az önkormányzatok országszerte lezárták a betegség sújtotta gazdaságok körzetében lévő nemzeti parkokat, természetvédelmi területeket - köztük Dartmoort, Exmoort, a Hamptom Court Parkot, a Richmond Parkot, a Windsori Nagyparkot, a szafariparkokat, a chesire-i, az edinburghi állatkertet. Az érintett térségekben lévő műemlékek, kastélyok, udvarházak sem látogathatók.

(MTI)

Korábban:

(2001. március 10.)