Kostunica elképzelhetőnek tartja, hogy Jugoszlávia csatlakozik a NATO-hoz<br/>

Vágólapra másolva!
Vojiszlav Kostunica jugoszláv elnök egy brit lapnak adott nyilatkozatában kijelentette, tekintettel Belgrád NATO-kapcsolatainak gyors fejlődésére, nem zárja ki a lehetőségét annak, hogy Jugoszlávia egy napon az Észak-atlanti szövetség hivatalos partnerévé váljon. "Jugoszlávia új lapot nyitott a nyugathoz fűződő viszonyában - jelentette ki a The Timesnak a jugoszláv elnök kevesebb mint két évvel azután, hogy a NATO harci gépei megsemmisítették Belgrád és Jugoszlávia infrastruktúrájának jelentős részét.
Vágólapra másolva!

Kostunica elmondta: hatalomra kerülésekor a vártnál sokkal nagyobb kihívásokkal szembesült, köztük az albán felkelők támadásaival az ország déli részén, Montenegro, a kisebbik tagköztársaság elszakadásának a veszélyével, és az előző rendszertől örökölt hatalmas gazdasági és társadalmi problémákkal.

"Hivatalba lépésemkor nem számoltam azzal, hogy ilyen súlyos helyzet alakult ki az országban" - jelentette ki az államfő, aki a biztonsági és alkotmányos problémák mellett kiemelte a 40 százalékos munkanélküliséget és a 800 ezer menekültet, a NATO-bombázások okozta, 20 milliárd fontra becsült károkat, amelyek nagy részét még mindig nem állították helyre.

Kostunica közölte: a nehézségek ellenére az egyik legkellemesebb meglepetése az a jó szándék volt, amelyet a nyugati politikusokkal való tárgyalásain tapasztalt. "Attól tartottam, hogy az országunkról kialakult kép hosszan kísérteni fog, de biztatást kaptam attól, ahogyan a nyugati média foglalkozott velünk, a nemzetközi szervezetek visszafogadtak soraikba, és az Európai Unió fogadott minket.

A nyugattal kialakult új viszony egyik legszembeötlőbb jelensége a biztonsági együttműködés a szerb hadsereg és a NATO-erők között Koszovóban. Mindkét fél állandó kapcsolatban áll egymással annak érdekében, hogy feltartóztassák az albán szeparatisták támadásait a dél-szerbiai Presevo-völgyben. Kostunica felvetette a lehetőségét annak, hogy korlátozott számú szerb katona állomásozhasson a térségben a határellenőrzés megerősítésére, a szerb vallási helyek védelmének biztosítására - emlékeztetett a The Times.

A jugoszláv elnök ennek kapcsán kijelentette: elképzelhetőnek tartja, hogy országa egy napon csatlakozzon a NATO békepartnerségi programjához, amelyet sokan a NATO-hoz való csatlakozás előszobájaként tekintenek.

(MTI)