A NATO jugoszláv katonák segítségére számít <br/>

Vágólapra másolva!
A NATO nagyon komolyan fontolgatja annak lehetőségét, hogy engedélyezi jugoszláv katonai erők vezénylését abba a szerb területen lévő "biztonsági övezetbe", amely Szerbia, Koszovó és Macedónia feszültségtől terhes határtérségében húzódik.
Vágólapra másolva!

Fotó: Peter Morgan

George Robertson és Kofi Annan

A tervezett lépés nem titkolt célja, hogy a jugoszláv erők segíthessenek elfojtani a Koszovó területéről átszivárgó szélsőséges nacionalista albán fegyveresek zavarkeltő akcióit a szerb-koszovói-macedón határ térségében. "A NATO-nak feltett szándéka megakadályozni, hogy a Koszovó és Szerbia között kialakított ütközőövezet biztos menedékhely és kiinduló bázis legyen az albán szélsőségesek számára a mások elleni támadásokhoz" - hangsúlyozta Robertson.

Az ütközőövezetet a NATO Jugoszlávia-ellenes légi hadjárata után hozták létre a Szerbiáról ideiglenesen leválasztott és nemzetközi igazgatás alá helyezett Koszovó, illetve Szerbia között. Az övezetbe eleddig nem vonulhattak be jugoszláv katonai erők, csak könnyű fegyverzetű rendőrök gondoskodhattak a rend fenntartásáról. Ezek a rendőri erők nem voltak képesek szembeszállni a sokkal jobban felfegyverzett albán szabadcsapatokkal, amelyek előbb szerb területeket szálltak meg a biztonsági zónában, majd a macedón határ mentén is összecsapásokat provokáltak.

Vojislav Kostunica jugoszláv elnök már hetek óta szorgalmazza, hogy az észak-atlanti szövetség engedélyezze jugoszláv katonai erők vezénylését a biztonsági övezetnek azokra a szakaszaira, ahol a Koszovó területéről átszivárgó albán nacionalista fegyveresek önkényesen területeket foglaltak el.

Fotó: Hazir Reka

US KFOR csapatok biztosítják a határt

A veszély övezetébe küldött amerikai katonáknak járőrözniük kell a határ koszovói oldalán, és helikopterrel felderítő repüléseket kell végezniük, hogy megfigyeljék az albán osztagok mozgását.

(MTI)

Korábban:

(2001. március 5.)