Egy állatorvos története, aki sosem felejti el a ´67-es járványt<br/>

Vágólapra másolva!
Egy Yorkshire-i állatorvos, aki jelenleg a ThePigSite.com szakértője, Mike Muirhead is azok között volt, akiket a brit kormány Cheshire-be rendelt a nagy, 1967-es száj- és körömfájás járvány idején. Az alábbiakban olvashatja az állatorvos visszaemlékezését.
Vágólapra másolva!

Olyan távolinak tűnik, hiszen 34 év telt el azóta, hogy Cheshire-ben kitört a nagy járvány. A mostani eset azonban felfrissíti az emlékeimet.

1967 októberében, két héttel a járvány kitörése után Yorkshire-ből Cheshire-be rendeltek. Ott csatlakoztam a többi állatorvoshoz. Mikor megérkeztem Oswestry-be, azon az októberi szombati délutánon, úgy láttam hozzá a munkámhoz, hogy még sosem találkoztam ezzel a vírussal korábban.

A város felé közeledve sűrű füstöt láttam, amit a fertőtlenítőszer és az égő állattetemek okoztak. Később, amikor leszállt az éj, messziről látszottak a máglyák, vöröslött az ég alja a tűztől.

Amint odaértem, egyből felküldtek a hegyre, hogy nézzek meg három farmot. Az első kapuját egyből zárva találtam, előtte egy termetes farmer állt, és látszott rajta, hogy semmi pénzért nem fog beengedni.

Félelmetes volt

Két nappal később már a legfertőzöttebb területen dolgoztam. Egy farmra mentem éppen, amikor észrevettem a mezőn egy tehenet. Csendben állt, a szája nyitva volt és csorgott a nyála. Ez volt az első találkozásom a kórral.

A farmon megvizsgáltam egy öreg fríz tehenet. Csak nézett rám, nyilvánvalóan fájdalmai voltak, a nyelve kilógott a szájából. Kinyújtottam a kezem, megfogtam a felhólyagosodott nyelve végét, ami a legnagyobb rémületemre az érintéstől elkezdett hámlani, és egy nyirkos, fekélyes folt maradt ott, ahol hozzáértem. A tehén ekkor már remegett a fájdalomtól.

Nyolc tehén volt összesen, amelyik elkapta a vírust. Betelefonáltam az illetékes minisztériumba, ahol megerősítették: meg kell semmisíteni az egész állatállományt. Szóltam a gazdának és az embereinek, akik több tonna szenet, vasúti talpfákat, gázolajat, olajat és több gallonnyi fertőtlenítőszert hoztak.

A legmegrendítőbb látvány volt életemben: álltak az emberek, akik éppen elveszítették a teljes nyájat, a megélhetésüket. Csak álltak, és elfogadták a történteket - ezért csodáltam őket a leginkább.

Szenvedés és fájdalom

Nehéz leírni azt a fájdalmat és szenvedést, amit az állatok szemében láttam. Különösen a teheneket viselte meg a kór.

A vírusnak hét fajtáját regisztráltuk. Ez alapján készültek védőoltások, amelyeknek azonban nem tartott sokáig a hatása. Valóban úgy tűnik, hogy nincs más hatékony megoldás, mint elpuszítani az állatokat.

Az 1967-es járvány idején több mint 400 ezer állatot pusztítottak el.

Ajánló:

(angolul)