Az ultraortodox Sasz párt is részt vesz az izraeli nagykoalícióban<br/>

Vágólapra másolva!
Végső stádiumába érkezett az izraeli egysékormány létrejötte. Az Ariel Saron megválasztott miniszterelnök vezette Likud párton kívül baloldaliak és szélső-jobbosok is részt vesznek majd a kormány munkájában. Saronnak sikerült egyezséget kötnie a balközép Munkapárttal, az ultranacionalista Jisrael Beitenuval és a Nemzeti Egységpárttal, valamint az ultraortodox Sasz párttal. Az ország történelmében először, arab származású tagja is lesz az izraeli kormánynak.
Vágólapra másolva!

Ariel Saron, a február elején megválasztott izraeli elnök, az ultraortodoxokkal is megállapodást köt. A Sasz és Saron közötti egyezmény az utolsó lépés a nemzeti egységkormány létrejötte felé - írja a BBC.

Pénteken két kis szélsőjobbos, ultra-nacionalista párt, a Jisrael Beitenu és a Nemzeti Egységpárt is lehetőséget kapott a kormányban való részvételre. A két párt három minisztériumon osztozkodhat majd. A múlt héten egy izraeli arabot is - az ország történelmében először - meghívtak a kormányba.

A Sasz párt öt minisztériumot kap meg - közölte a Sasz szóvivője Itzik Sudri. Sudri elmondta, döntésüket nagyban befolyásolta a vasárnapi öngyilkos merénylet, amiben három izraeli állampolgár vesztette életét. A Sasz párttal megkötött egyezménynek köszönhetően Saron nagykoalíciója többségbe kerül a parlamenten belül.

A Munkapárt, amelynek volt vezetője, a leköszönő miniszterelnök Ehud Barak megsemmisítő vereséget szenvedett a februári miniszterelnök-választásokon Ariel Sarontól, szintén megegyezett az együttműködésről. Ennek keretében két munkapárti képviselő vesz részt a kormány munkájában. A védelmi miniszteri poszt várományosa Benyamin Ben Eliezer volt tábornok, a külügyminiszterséget pedig a korábban volt miniszterelnök Simon Peresz kapja majd.

Az elemzők most arra kíváncsiak, hogyan tud a Munkapárt közösen dolgozni politikai ellenfeleivel.

Eközben úgy látszik az erőszakos cselekmények nem csitulnak. Vasárnap három izraeli vesztette életét egy öngyilkos merényletben, Netanja városában. A palesztinok folyamatosan tiltakoztak Ariel Saron megválasztása ellen, mivel az ő nevéhez fűződnek a libanoni háború idején, bejrúti menekülttáborokban történt mészárlások. Sarontól azonban messze jobbra helyezkedik el az ultra-nacionalista Jisrael Beitenu és a Nemzeti Egységpárt, valamint az ultra-ortodox Sasz párt.

[origo]