A macedón kormány mozgósítást rendelt el az albán gerillák akciói miatt <br/>

Vágólapra másolva!
A macedón kormány mozgósítást rendelt el, mivel az elmúlt napokban az albán gerillák megöltek 3 macedón katonát a koszovói-macedón határnál. A KFOR felügyelete alatt álló koszovói területről az utóbbi időben több véres támadás is indult a macedón katonák ellen. A KFOR ígéretet tett az albán fegyveresek lefegyverzésére. A 2 milliós Macedóniában 400 ezer albán nemzetiségű ember él.
Vágólapra másolva!

A macedón kormány elrendelte a tartalékosok részleges mozgósítását a határőrség erősítésére; a KFOR ugyanakkor a támadó gerillák visszavonulásáról adott hírt.

A mozgósítással a macedón kormány a macedón-koszovói határon az elmúlt 24 óra során kiújult harci cselekményekre válaszolt, amelyek során egy tucatnyi fegyveres - feltételezhetően koszovói albán - megölt három macedón katonát.

Tanusevci településtől délkeletre állásokat építettek ki az albán fegyveresek, és aknavetőből, illetve kézifegyverekből tűz alatt tartották a macedón kormány katonáinak állásait. A szkopjei
védelmi minisztérium tájékoztatása szerint a vasárnap elesett három macedón katona után további veszteségek nem érték a macedón egységeket, amelyek tartják állásaikat, és viszonozzák a támadók tüzét.

A Koszovóban a KFOR zászlaja alatt állomásozó amerikai csapatok egy gyalogos egysége páncélozott járművekkel felfejlődött a térségben, hogy elvágja a támadó gerillák utánpótlási és összekötő vonalait, miközben amerikai helikopterek felderítő repüléseket végeznek a harcok körzetében. Az AP két Apache helikopterről és egy pilóta nélküli felderítő repülőről tesz említést.

Jim Marshal, a koszovói békefenntartók amerikai egységeinek szóvivője arról számolt be, hogy a támadó gerillák visszavonulnak Koszovó felé, fegyvereiket és egyenruhájukat hátrahagyva - írta a Reuters. "Jó néhány fekete egyenruhás férfit láttunk koszovói területre érkezni; ezek az emberek bementek egy-egy házba, majd polgári ruhában, fegyverek nélkül mentek tovább Koszovó belseje felé" - mondta Marshal a koszovói Debelde településen tartott tájékoztatóján. - Az a szándékunk, hogy elfogjuk, ha szükséges, lefegyverezzük őket, és mindegyikük esetében egyénileg vizsgálatot folytassunk - tette hozzá az amerikai szóvivő.

Az egykori jugoszláv tagköztársaság, Macedónia területe Magyarország mintegy negyede; lakosainak száma megközelítőleg 2 millió. A népesség kétharmada macedón, egyötöde albán. Jelentős a szerb kisebbség is. Macedónia 1991-ben kiáltotta ki elszakadását Jugoszláviától, de az ország nemzetközi elismerése késlekedett a jelentős macedón etnikumú lakossággal - és Macedónia nevű tartománnyal - rendelkező Görögország tiltakozása miatt.

(MTI)

Korábban:

(2001.02.28.)