A szélsőjobb is helyet kap az izraeli kormányban <br/>

Vágólapra másolva!
Az izraeli Munkapárt egy "héjának" tartott politikust, és egy arab nemzetiségű személy jelölt a jövő héten megalakítandó egységkormányba pénteken. A koalíció a jobboldal felé is kibővül: megállapodás született, hogy két szélsőjobboldali párt összesen három miniszteri posztot kap. Arab még nem volt kormánytag azóta, hogy 1948-ban megalakult a zsidó állam.
Vágólapra másolva!

A védelmi miniszteri posztra jelölt Benjámin Ben Eliezer a párt jobbszárnyának hangadója, aki jelölése után rögtön kijelentette, hogy fő célja a biztonság helyreállítása. Mint értésre adta, kész a szükséges erejű csapásra, válaszként az öt hónapja folyó palesztin lázongásra. A jelek szerint a hadsereg szabad kezet fog kapni arra, hogy válaszoljon a támadásokra és arra, hogy megsemmisítse a merényletek megszervezésével gyanúsított palesztin aktivistákat, illetve rajtaütéseket hajtson végre az autonóm területeken.

Ben Eliezer elmondta: kompromisszumra is hajlandó, de csak olyanra, amely megfelel Izrael követelményeinek a biztonság, Jeruzsálem státusa és a telepek fennmaradása terén. Saron megválasztott miniszterelnökhöz hasonlóan ő sem akar tárgyalni, mielőtt az erőszakcselekmények meg nem szűnnek.

Az izraeli sajtó megemlíti, hogy Ben Eliezer korábban "véres és látványos" megtorlást javasolt a palesztin merényletekre. Jasszer Arafat palesztin elnökről az a véleménye, hogy "teljes mértékben ellenőrzése alatt tartja, ami a palesztin utcákon történik".

Ben Eliezer 64 éves, gyerekkorában került iraki szülőhelyéről Izraelbe. Hivatásos katonaként az egyik szervezője volt a libanoni inváziónak, hosszú ideig ellenezte a kivonulást onnan, annak híve, hogy Szíriával szemben kemény álláspontra kell helyezkedni, és fenn kell tartani Izrael katonai felsőbbrendűségét. Kétszer töltött be miniszteri posztot, legutóbb Ehud Barak most távozó kormányában, ahol miniszterelnök-helyettes volt.

A Munkapártnak jutó másik fontos miniszteri tárca, a külügyi élére a Nobel-békedíjas Simon Peresz veterán politikust jelölték. Peresz a Maariv című lapnak adott pénteki interjúban kitartott amellett, hogy vétójogra tart igényt a békefolyamattal kapcsolatos politika alakításában. A palesztinokkal kötött oslói megállapodások felmondása elfogadhatatlan számára, és azzal járna, hogy kilépne a kormányból - mondta. Jelezte azt is, hogy nem fogadná el az autonóm palesztin területek visszafoglalását, és azt sem, ha a politikai kihatások megvizsgálása nélkül vetnék be a katonai erőt a palesztinok ellen.

Megválasztása előtt Ariel Saron úgy vélekedett, hogy az oslói megállapodások érvényüket vesztették. A Munkapárttal megtárgyalt koalíciós program szerint azonban Izrael tartja magát az általa kötött megállapodásokhoz.

Peresz az izraeli katonai rádióban ismét védelmébe vette pártja belépését a jobboldali Likud vezette kormányba, hangsúlyozva, hogy a Likud és a Munkapárt által kidolgozott program "nem jobboldali, amennyiben előirányozza az ENSZ 242-es és 338-as számú határozatának végrehajtását, a telepítések leállítását, valamint fájdalmas engedményeket Júdea-Szamariában (Ciszjordániában) és a Gázai övezetben". Peresz tagadta, hogy "titkos megállapodást" kötött volna Saronnal.

A baloldal az egységkormányba jelölt egy izraeli arabot is. A drúz közösséghez tartozó Szalah Tarif bekerülése az első eset lenne a zsidó állam 1948-as megalakulása óta, hogy egy arab nemzetiségű személy kap helyet az izraeli kormányban. Tárca nélküli miniszteri tisztséget fog ellátni, ha Ariel Saron megválasztott kormányfő elfogadja őt. Tarif 46 éves, az izraeli hadsereg tartalékos ejtőernyős őrnagya.

Saron valószínűleg szerdán viszi a parlament elé az új kormányt jóváhagyásra.

Korábban:

(2001. március 2.)