Clinton rádióbeszédben intette türelemre az amerikaiakat <br/>

Vágólapra másolva!
Bill Clinton amerikai elnök szombaton rádióbeszédben intette türelemre az amerikaiakat, akik még mindig nem tudják, hogy kit választottak elnökké kedden. Clinton azt hangoztatta, hogy "folyamatban van az ellentmondások tisztázása" - vagyis, ahol szükségessé vált, zajlik a szavazatok újraszámlálása, illetve a postán beérkező távszavazatok feldolgozása. Az egész eljárás az amerikai demokrácia erejét mutatja - tette hozzá.
Vágólapra másolva!

Az elnök megerősítette szerdai nyilatkozatának azon elemét, hogy - függetlenül a magára várató végeredményre - mindkét elnökjelöltnek gratulált a választási kampány során nyújtott teljesítményéért. "Bármi lesz a választás kimenetele, egységes nemzetként fogjuk azt megélni, miként ez mindig is történik" - tette hozzá Clinton, azokra a vélekedésekre reagálva, miszerint a nagyjából 50-50 százalékos arányban szavazó Egyesült Államok egyik fele bizonyára éles kritikával fogja majd fogadni és figyelni a Fehér Házba beköltöző új elnököt és cselekedeteit. A január 20-ig hivatalban levő elnök szerint mindaz, ami Floridában történik, nem a nemzet megosztottságának, hanem az amerikaiak vitakészségének az ékes bizonyítéka, és ezeket az élénk vitákat az amerikai alkotmányos jogrend alapján fogják eldönteni.

Az időszerű közügyek intézése zavartalanul tovább folyik - húzta alá Bill Clinton, megerősítve azt, hogy saját úti tervei sem változnak: vasárnap elindul ázsiai útjára, amelynek során felkeresi Vietnamot is.

Vietnammal kapcsolatban Clinton a rádióbeszédben kitért arra: új fejezetet kíván nyitni az amerikai-vietnami kapcsolatokban, amelyek egyébként már csaknem egy évtizede folyamatosan javulnak. Ezzel együtt azonban tovább szorgalmazza annak tisztázását, mi lett a tényleges sorsa a vietnami háborúban eltűntnek nyilvánított, és még ma is e listán szereplő mintegy kétezer amerikai katonának.

Ami a keddi elnökválasztási adatok feldolgozását, illetve újrafeldolgozását illeti, Floridában - helyi idő szerint szombat késő délelőttre - a 67 megye közül 66 hivatalos eredményét már összegezték, igaz, csupán az eddig rendelkezésre álló szavazatok alapján, hiszen a tengerentúlról postán érkező voksokat még a jövő péntekig "fogadni" kell. Ezen összegzés szerint George Bush republikánus elnökjelölt előnye 961 szavazat Al Gore demokrata elnökjelölttel szemben.

A hiányzó megye nyilvánvalóan - bár ezt hivatalosan nem közölték - Palm Beach megye, ahol egy helyi bíró a szavazólap megtévesztő voltára hivatkozó beadványok egyike ügyében keddre meghallgatást tűzött ki, és addig megtiltotta a hitelesített eredmény kihirdetését. Amerikai hírügynökségi értesülések szerint a Palm Beach megyei adatok nyomán Bush floridai győzelme több százzal csökken ugyan, de megmarad. A megyében azonban a vita fő tárgya mintegy 19 ezer érvénytelenített szavazat, ami állítólag többségében tévedésből rossz rubrikát megjelölő, de Gore-ra szavazni akaró polgárokat takar.

Floridán kívül szintén nem hirdettek még hivatalos eredményt Új-Mexikóban és Oregonban. Az előbbi államban mindössze 173, az utóbbiban 5183 szavazatelőnye volt Gore-nak a legfrissebb adatok szerint. E két állam azonban összesen csak 12 elektort jelent, így a 25 mandátumos Florida eredménye marad döntő jelentőségű az amerikai elnökválasztás végkimenetele szempontjából. Változhatna a helyzet, ha bevonnák az újraszámlálásba Iowa és Wisconsin államot is, ahol Gore szintén meglehetősen szoros győzelmet aratott: e két állam már további 18 elektort jelent, tehát az említett négy állam együttvéve már többet ér, mint Florida. Iowában és Wisconsinban azonban viszonylag jelentősebb Gore-előnyt kellene "leolvasztaniuk" a republikánusoknak.

A republikánusok törekvése most nem is arra irányul, hogy kiterjesszék az "újraszámlálási hullámot". Éppen ellenkezőleg: James Baker volt külügyminiszter - akit Bush küldött Floridába, hogy a Gore megbízottjaként fellépő Warren Christopher volt külügyminiszterrel együtt közreműködjék a szavazatszámlálási viták tisztázásában - szombaton sajtóértekezleten közölte: az illetékes szövetségi bíróságtól kérik, hogy az akadályozza meg a demokraták által kért újabb, sorrendben harmadik, immár nem gépi úton, hanem kézi eljárással történő szavazatszámlálást.

Baker azt a republikánus álláspontot visszhangozta, amelynek pénteken Bush személyesen, valamint számos munkatársa útján is hangot adott, vagyis hogy miután az újraszámlálás is Bush-győzelmet mutatott Floridában, Gore-nak el kell fogadnia az eredményt. A demokraták azonban azt hangoztatják, hogy a szavazatfeldolgozást körültekintően végig le kell folytatni. Szerintük szükség van egyes megyékben a voksok kézi eljárással történő - a részrehajlás lehetőségét megfelelő biztosítékokkal kizáró - ismételt összeszámlálására, míg Baker a gép tévedhetetlenségével érvelt.

Baker szerint az újraszámlálásokat nem lehet addig folytatni, amíg az egyik fél végre elégedett lesz az eredménnyel. A Bush-csapat jogászai így azt kérik a bíróságtól, hogy biztosítsa: van egy végpont, amelynek elérkeztével az amerikai polgárok a már ellenőrzött szavazási eredmények alapján megtudhatják, ki az új elnökük.

(MTI)

Ajánló:

Az [*****] dossziéja