Elveszett urna, félrevezető szavazólapok, még most sem tudni, ki lesz az Egyesült Államok 43. elnöke

Vágólapra másolva!
Ellenőrizetlen jelentések szerint egy elkallódott, szavazatokkal teli, lezárt urnát találtak egy erősen demokrata többségű környéken. Egyes hírek szerint félrevezető volt a floridai nyomtatott szavazólap, ezért számos demokrata érzelmű polgár félreértésből nem Al Gore-ra adta le szavazatát. Robert Wexler floridai demokrata képviselő bejelentette: a Palm Beach-i körzetben 19 ezer szavazatot kizártak, mert nem megfelelőek voltak a szavazócédulák. Egyre inkább úgy tűnik, hogy legkorábban csak holnap este válhat ismertté a floridai szavazatok újraszámlálásának eredménye.
Vágólapra másolva!

Az eddigi adatok tanúsága szerint George Bush republikánus jelölt ebben a kulcsállamban 1725-tel több szavazatot kapott, mint Al Gore demokrata jelölt. A kedélyeket azonban olyan állítások és egyelőre ellenőrizhetetlen hírek borzolják, hogy félrevezető volt a floridai nyomtatott szavazólap (és emiatt néhány ezer demokrata érzelmű polgár Gore helyett tévedésből Pat Buchanan reformpárti jelöltre adhatta voksát). Robert Wexler floridai demokrata képviselő bejelentette: a Palm Beach-i körzetben 19 ezer szavazatot kizártak, mert nem megfelelőek voltak a szavazócédulák - közölte a CNN.
A hírek szerint egy erősen demokrata többségű környéken (Miami-Dade megyében), egy iskolában találtak egy lezárt, szavazatokkal teli urnát. Ennél is súlyosabb, eredményhirdetést hátráltató tényező, hogy a külföldről postán érkező szavazatok feldolgozásához még mintegy tíz napra van szükség.

A négy évvel ezelőtti elnökválasztáson Floridába 2300 "távszavazat" érkezett postai úton a tengerentúlról, a külföldön szolgáló amerikai katonáktól és családtagjaiktól, és feltételezhető, hogy ezúttal is legalább ugyanennyi ilyen voks beérkezése várható.

Jelenleg a hivatalos állás szerint Al Gore-nak 260 elektora van, míg Bush 246 elektorral rendelkezik.

Az amerikai elnökválasztás kimenetelét Florida dönti el.

Az eddig mért floridai Bush-előnyre, valamint arra a feltételezésre tekintettel, hogy külföldről (zömmel a katonacsaládoktól) várhatólag inkább republikánus voksok érkezhetnek be, az elemzők többsége arra hajlik, hogy George Bushnak adjon több esélyt.

Amennyiben Bush győz Floridában, megszerzi az ottani 25 elektort, akkor a végeredmény 271-260 lehet Bush javára. Ellenkező esetben, Gore győzhet, a megszerzett floridai szavaztokkal együtt, összesen 285 elektorral.

Az ugyancsak kedden lebonyolított képviselőházi választásokon egyébként nagy többséggel újraválasztották mindkét magyar származású képviselőt, a kaliforniai demokrata Tom Lantost és az oklahomai republikánus Ernest Istookot.

Ami a szenátusi erőviszonyokat illeti, a republikánusok a jelek szerint megőrizték minimális többségüket. Ha az utolsó, még nyitottnak tekintett verseny úgy dőlne el, hogy annak nyomán 50-50 lenne a két nagy párt szenátorainak számaránya, akkor is érvényesülhet a republikánus többség. Szavazategyenlőség esetén ugyanis a szenátusban az elnök szavazata dönt. A szenátus elnökének tisztségét az amerikai alelnök látja el. Mármost vagy a republikánus Dick Cheney lesz az alelnök, vagy a demokrata Joe Lieberman, aki azonban jelenleg egyben megválasztott szenátor is, és ha alelnökké válna, akkor fel kellene adnia szenátori posztját, és - mivel saját államában, Connecticutban republikánus a kormányzó, ilyen esetekben pedig a kormányzó szenátorkijelölési joga érvényesül - Lieberman szenátori székébe minden bizonnyal republikánus személy ülhetne.

A "csaknem döntetlen" eredmény árnyékában a számtalan választási eljárási szabálytalanságra vonatkozó panaszt kétpárti törvényességi felügyelet ellenőrzi.

A két nagy párt két egykori külügyminisztert - egyben jó nevű jogászt - kért fel közreműködésre a floridai közjogi helyzet kölcsönösen elfogadható tisztázása érdekében. A demokraták hívó szavára Warren Christopher, a republikánusokéra James Baker utazott a "napfényes államba".

(MTI)

Ajánló:

(2000.11.06.)

Korábban:

(2000.11.08.)