Nyolc halottja van az újabb India - kasmíri összecsapásoknak<br/>

Vágólapra másolva!
India Dzsammu és Kamír szövetségi államában a biztonsági erők hétfőn megöltek nyolc szeparatista gerillát, köztük egy 10 éves gyermekparancsnokot. A 10 éves fiú, aki helyi lakosság szerint a himalájai állam legfiatalabb lázadó parancsnoka lehetett, három másik lázadó fegyveressel együtt vesztette életét.
Vágólapra másolva!

Egy védelmi szóvivő szerint két további fegyveres Dzsammutól 66 kilométerre keletre, Udhampur körzetében, Baszantgarh településnél vesztette életét, a Laskar-e-Taiba nevű szeparatista csoport két idegen zsoldosa pedig Rádzsúr körzetében Dhara mellett halt meg.

A szeparatista zavargások azt követően lángoltak fel újra Kasmírban, hogy a Hizb-ul-Mudzsahedin nevű szeparatista szervezet augusztusban felmondta a tűzszünetet, mivel India nem volt hajlandó bevonni térségbeli vetélytársát, a vele ellenséges viszonyban álló Pakisztánt a kasmíri vita megoldását célzó tárgyalásokba.

Csaknem tucatnyi fegyveres csoport harcol a terület elszakadásáért a muzulmán többségű Dzsammu és Kasmírban. A lázadók és az indiai biztonsági erők összecsapásaiban eddig a becslések szerint több mint 30 ezer ember vesztette életét.

Amikor Nagy-Britannia 1947-ben függetlenséget adott az indiai szubkontinensnek és a többségükben muzulmánok lakta területek Pakisztánhoz kerültek, Kasmír maharadzsája az indiai államszövetséghez csatlakozott hercegségével, aminek következménye az első indiai-pakisztáni háború és Kasmír kettéosztása lett.

A hercegség területének mintegy hatvan százaléka maradt indiai fennnhatóság alatt (1957-ben megalakult Dzsammu és Kasmír szövetségi állam), míg északnyugati részén Azad Kasmír (Szabad Kasmír) néven pakisztáni közigazgatás érvényesül. A határ az 1949-es fegyverszüneti vonal.

India mindmáig elutasította az önrendelkezésről tartandó, ENSZ-határozatban előírt referendumot. 1965-ben tört ki a második indiai-pakisztáni háború Kasmír miatt. A súlyos harcok a felek egyikének sem hoztak területnyereséget.

(MTI)

Korábban:

(2000. november 3.)