Jerikóban folytatódnak az izraeli-palesztin tárgyalások<br/>

Vágólapra másolva!
A Camp David-i csúcstalálkozó kudarca után vasárnap újra tárgyalásokba kezdtek az izraeliek és a palesztinok. A Jerikóban zajló egyeztetéseken azonban Jasszer Arafat palesztin vezető és Ehud Barak izraeli miniszterelnök már nem vesznek részt.
Vágólapra másolva!

A jerikói tárgyalásokon az izraeli küldöttséget Oded Eran, a palesztin delegációt Szaeb Erekat vezette. A találkozón az izraeli-palesztin ideiglenes megállapodással kapcsolatos kérdésekről tárgyaltak.

A tárgyalások legfontosabb témái: a palesztin foglyok újabb csoportjainak szabadon engedése, a palesztin menekültek Izraelbe való visszatérése és az izraeli csapatok Ciszjordániából való kivonása.

A menekültek kérdésében nem közelednek egymáshoz az álláspontok: a palesztinok ahhoz ragaszkodnak, hogy visszatérhessen Izraelbe az onnan korábban elüldözött közel 1 millió palesztin menekült.

Az izraeli delegáció ezt a javaslatot nem fogadja el. Attól tartanak ugyanis, hogy amennyiben rövid időn belül palesztinok ilyen nagy számban özönlenék el az országot, Izrael nem lenne többé zsidó állam. Bár a mostani tárgyalásokon személyesen nem vesz részt Ehud Barak miniszterelnök, a menekültek kérdésében ő is állást foglalt. Kijelentette: a palesztin telepeseknek jelenelgi lakóhelyeiken, Libanonban, Szíriában és Jordániában kellene maradniuk az önálló palesztin állam megalakulása után is. Barak szerint tíz éven keresztül minden évben néhány száz palesztint fogadnának vissza, tisztán humanitárius alapon - írta a CNN.

Joszi Beilin izraeli igazságügyi miniszter kijelentette: nem lehet szó a menekültek korlátozás nélkül való visszatéréséről. Szerinte Izrael megszűnne zsidó állam lenni, ha a palesztinok elözönlenék. "Ha a palesztinok ragaszkodnak ahhoz, hogy a palesztinoknak joga van visszatérni, akkor nem születik meg a békemegállapodás" - mondta Beilin.

A jerikói tárgyalásokkal egy időben David Lévi izraeli külügyminiszter közölte Ehud Barak miniszterelnökkel, hogy lemond, ha szerdáig nem történnek lépések a nemzeti egységkormány felállítása érdekében.

Lévi a múlt héten bírálta a kormányfőt, amiért - szerinte - túl sok engedményt tett a palesztinoknak, miközben ezekért cserébe nagyon keveset kap. A szerdáig adott haladék ugyanakkor azt jelzi, hogy a külügyminiszter nem áll azok mellé, akik az ellenzék által felvetett bizalmatlansági szavazáson meg akarják buktatni Barakot. Az izraeli állami rádió szerint a miniszter tartózkodni fog a hétfői szavazáson.

(MTI)