Clinton még két napot ad a Camp Davidben tárgyalóknak<br/>

Vágólapra másolva!
Bill Clinton amerikai elnök helyi idő szerint vasárnap este - lerövidítve okinavai útját - visszatért a Maryland állambeli Camp Davidbe, a tizenharmadik napja zajló izraeli-palesztin tárgyalások színhelyére. Az elnök még két napig folytatná a tárgyalásokat. Ez az idő is rövidnek tűnik, Jeruzsálem kérdésében ugyanis a palesztinok egyelőre nem hajlandóak kompromisszumot kötni.
Vágólapra másolva!

Az elnök először tanácsadóival - köztük Madeleine Albright külügyminiszterrel - értekezett, hogy felmérje, mi történt Camp Davidben, mialatt ő Japánban tartózkodott. Bill Clinton később valószínűleg találkozik Ehud Barak izraeli kormányfővel, és Jasszer Arafat palesztin vezetővel is.

Amíg Clinton a G8 találkozón Japánban időzött, Camp Davidben folytatódtak az egyeztetések az izraeli és a palesztin küldöttség között. Nyilvánosan azonban sem az izraeli, sem a palesztin fél nem adta jelét annak, hogy változtatott volna a megbeszélések legösszetettebb - és érzelmileg talán a leghevesebb indulatokat felkavaró - kérdésével, Jeruzsálem jövőjével kapcsolatos álláspontján.

Az amerikaiak ezért átdolgozásra "visszavonták" azt a javaslatot, amelyet a múlt héten terjesztettek elő szóban a jeruzsálemi probléma áthidalására. Az indítvány értelmében az izraeliek és a palesztinok megosztanák a "szuverenitási jogokat" az óváros egyes részei fölött.
Jeruzsálemhez csatolnák a közeli ciszjordániai zsidó településeket, köztük Maale Adumimt, Givat Zeevet és Gush Etziont: a város nyugati részével együtt izraeli fennhatóság alatt maradnának.

Kelet-Jeruzsálem arabok lakta részei fölött a palesztinok gyakorolnának kibővített "ellenőrzési" vagy "helyhatósági" jogokat, egyes források szerint akár - ugyancsak megosztott - szuverenitást. A város keleti részével szomszédos arab települések palesztin fennhatóság alá kerülnének. Az izraeli fél támogatja a javaslatot, a palesztinok viszont nem. Jasszer Arafat kezdettől világossá tette, hogy nem tudják elfogadni a Jeruzsálem fölötti "osztatlan izraeli szuverenitást", és ragaszkodnak ahhoz, hogy az 1967-es háborúban Izrael által megszállt és később nemzetközileg el nem ismert módon annektált Kelet-Jeruzsálem legyen a független palesztin állam fővárosa.

A tárgyalásokon Jeruzsálem kivételével a többi tárgykörben: az izraeli-palesztin határokkal, a megszállt ciszjordániai és gázai területeken létesült zsidó telepek sorsával és a több millió palesztin menekült hazatérési jogával kapcsolatban közel járnak a felek a megegyezéshez.

Jeruzsálemmel kapcsolatban kilátástalannak tűnik a helyzet: Jasszer Arafat egybehangzó biztatást kapott az arab vezetőktől arra, hogy tartson ki a Kelet-Jeruzsálem fölötti palesztin szuverenitás követelése mellett.

Az arab vezetők annak ellenére biztatták erre Arafatot, hogy Bill Clinton a múlt héten telefonon kérte többek között az egyiptomi elnök és a jordániai király segítségét a palesztinok meggyőzéséhez a kompromisszumok szükségességéről. A két ország külügyminisztere a hét végén azonban Clinton kérése ellenére fenntartás nélkül támogatta a három fő - keresztény, zsidó és iszlám - vallás legszentebb emlékhelyeit magában foglaló Jeruzsálemmel kapcsolatos határozott palesztin álláspontot. Az izraeliek és a palesztinok is ragaszkodnak ahhoz, hogy a jeruzsálemi óvárosban található szent helyeket ellenőrizhessék.

Bill Clinton amerikai elnök azt szeretné, ha még legalább egy-két napig folytatnák a megbeszéléseket, mielőtt véglegesen döntene a tizenhárom napja zajló izraeli-palesztin csúcstalálkozó sorsáról.

(MTI)