Barak elfogadta Jeruzsálem részleges szuverenitását<br/>

Vágólapra másolva!
Ehud Barak izraeli miniszterelnök elfogadta azt az amerikai javaslatot, hogy Kelet-Jeruzsálem egyes részein a palesztinok gyakorolják az adminisztratív hatalmat. Michael Melchior izraeli miniszter szerint ez részleges szuverenitást jelent. Közben egy zsidó lapban az izraeli igazságügy-miniszter megkérdőjelezte Jeruzsálem megoszthatatlanságát. Hivatalos személy a város megszállása óta nem tett ilyet.
Vágólapra másolva!

Michael Melchior

A hírt bejelentő miniszter azt is elmondta, hogy nem fog a közös szuverenitású területek közé tartozni Jeruzsálem régi városrésze, ahol mindhárom nagy vallás, a kereszténység, a zsidóság és az iszlám is sok szent helyet tart számon. Az óváros státusának kérdését egy későbbi vitán próbálják megoldani.

Mike Hannah jeruzsálemi vezető a CNN-nek azt mondta, hogy "Jeruzsálem továbbra is Izrael fővárosa marad, ám a külvárosok néhány muzulmán területe a szuverenitást szimbolizálja majd". Melchior ugyanakkor kijelentette: "Nem oszthatjuk meg Jeruzsálemet. Jeruzsálem nem lehet olyan, mint Berlin. Nincs másik fővárosunk."

Eközben megtartották az első tárgyalásokat Camp Davidben Madeleine Albright amerikai külügyminiszter vezetésével. A külügyminiszter, aki Clinton távollétében vette át a megbeszélések vezetését, csütörtökön külön-külön találkozott a két ország vezetőivel, majd az egész küldöttség együtt vacsorázott. A hírek szerint Bill Clinton amerikai elnök hamar haza fog jönni Japánból, ahol a legfejlettebb ipari országok csúcstalálkozóján vesz részt. Az eredeti tervek szerint az amerikai elnök vasárnap délutánig maradt volna, ám most korábbi időpontot keres a hazaútra.

A CNN izraeli forrásoktól úgy tudja, a találkozókon Barak kemény hangot ütött meg. Az izraeli miniszterelnök azzal fenyegetőzik, hogy hazautazik, ha vasárnapig nincs átütő eredmény.

A javaslat elfogadását illetően a palesztinok reakciójáról nem érkezett hír.

Izrael 1967-ben szerezte meg Kelet-Jeruzsálemet Jordániától. A zsidó állam ragaszkodik ahhoz, hogy a város maradjon az "örökkévaló és megoszthatatlan" főváros.

A Camp David-i tárgyalások Jeruzsálem státusáról, a jövendő palesztin állam határairól és a palesztin menekültek sorsáról szóltak. A találkozó előtt Barak kormánya minden olyan javaslatot elutasított, amely szuverenitást adott volna a palesztinoknak Kelet-Jeruzsálemben. A BBC értesülései szerint a Yediot Ahronoth nevű héber újság pénteki száma egy közvélemény-kutatás eredményét közli a kérdésről. E szerint az izraeliek 70 százaléka mindenféle palesztinoknak adott jeruzsálemi szuverenitást ellenez.

Joszi Beilin

Beilin, akit a palesztinokkal való megbékélés elkötelezett hívének tartanak, kifejtette: "Jeruzsálem egységének a látszata nem akadályozhat meg bennünket abban, hogy megállapodásra jussunk a palesztinokkal és hogy valóra váltsuk békeálmainkat." A miniszter szerint a város valójában nem egységes, hiszen az óváros peremén arab negyedek vannak.

A zsidó állam 1967-ben annektálta a város keleti részét. Az izraeli parlament 1980-ban rögzítette, hogy az újraegyesült Jeruzsálem mindörökre Izrael fővárosa. A palesztinok leendő államuk fővárosának szeretnék nyilvánítani Kelet-Jeruzsálemet.

Ajánló:

(angolul)