A pápa elleni merénylet után a Vatikán szerepét is vizsgálták<br/>

Vágólapra másolva!
A La Repubblica folytatja a pápa ellen tizenkilenc évvel ezelőtt elkövetett merénylet hátterének vizsgálatát: ezúttal Rosario Priore vizsgálóbíró emlékezéseit idézi fel, aki annak idején magától a Vatikántól is próbált kiegészítő információkat szerezni. A pápa merénylője, Ali Agca ugyanis vatikáni kapcsolatokat emlegetett az utóbbi napokban. A vizsgálóbíró elismerte, hogy a merénylet után tényleg folytattak vizsgálatot a Vatikán szerepéről.
Vágólapra másolva!

Az olasz lap annak kapcsán kérdezte meg a vizsgálóbírót, hogy Ali Agca, a pápa merénylője az utóbbi napokban rejtelmes nyilatkozatokat tett az akcióval összefüggő állítólagos "vatikáni kapcsolatról". A török terrorista szerint a Szentszék belső köreiben kell keresni a bűnösöket. Maga Priore a minap felhívta a figyelmet: Agcát elsősorban a szereplési vágy hajtja. Kétségtelen azonban - fűzte hozzá a vizsgálóbíró -, hogy annak idején valóban folyt vizsgálat a Vatikán esetleges szerepével kapcsolatban, mégpedig három szálon.

A La Repubblica keddi számában Priore elmondja: az "első szál" Omar Celik, a Szürke Farkasok terrorszervezet egyik tagja volt, akit Agca a legfőbb cinkostársnak nevezett a letartóztatása után. Celik állította azt, hogy a Vatikánon belülről érkezett a megbízatás. Vallomása értelmében két bíboros vette fel a kapcsolatot Agcával, és bankszámlát nyitott a vatikáni banknál, az IOR-nál, ahová "hatalmas összeget" utaltak a megrendelt akció fizetségeként. A vizsgálóbíró azonban akkor nem talált bizonyítékot arra vonatkozóan, hogy létezne a bankszámla.

Celik tehát nem bizonyult hitelt érdemlő forrásnak, annál inkább tekintették annak viszont a francia titkosszolgálatot (SDCE). Akkori igazgatója, Alexandre De Marenches tábornok 1980-ban kapott információt arról, hogy merénylet készül a szentatya ellen. Ezért felvette a kapcsolatot a Szentszékkel, két emberét küldte oda, akiket a Vatikán legmagasabb köreihez vezettek - véli tudni Priore, aki szerint magát a pápát is tájékoztatták a veszélyről. Ez lett volna a "második szál".

A "harmadik szál": az olasz vizsgálóbíró találkozót kért Agostino Casaroli bíborossal, akkori államtitikárral, valamint a Szentszék további két magas rangú főpapjával, Achille Silvestrinivel és Martinez Somalóval. Priore legnagyobb meglepetésére azonban a Vatikán elzárkózott a vizsgálóbíró fogadásától, sőt, a három bíboros tagadta, hogy bármiféle látogatást tettek volna intézményükben a francia titkosszolgálat emberei s hogy bármiféle információt kaptak volna Párizsból a szentatya ellen készülő merényletről. "Ennek a nyomozásnak számos homályos pontját lehetett volna tisztázni, ha a Vatikán segítséget nyújtott volna" - mondta Rosario Priore a La Repubblicának.

(MTI)

Korábban:

(2000.07.17.)