Ugandában a legjobb HIV-pozitív klubokat az egyház működteti<br/>

Vágólapra másolva!
Gideon Byamugisha ugandai. Foglalkozása: lelkész. HIV-pozitív. És még beszél is róla. Ezek a dolgok önmagukban megdöbbentették a 13. Nemzetközi AIDS-konferenciát, ahol a pap Uganda sikertörténetének bizonyítékaként jelenhetett meg.
Vágólapra másolva!

Uganda helye Afrikában

Öt évvel ezelőtt a tiszteletes volt az első pap Afrikában, aki bevallotta, hogy HIV-fertőzött. Ő lett az egyik kulcsfigurája annak a felvilágosító kampánynak, amit az ugandai kormány finanszírozott, s ami Ugandát a kontinens AIDS-sikertörténetévé tette.

A kampány azért működött, mert széles tömegekhez tudott szólni. Uganda az első ország a kontinens déli részén, ahol sikerült megfordítani a járványt. Az ENSZ adatai szerint a HIV-fertőzés gyakorisága a kilencvenes évek elejének 14 százalékáról 8 százalékra csökkent. Ezzel Uganda, amely korábban a legfertőzőttebb ország volt a világon, a 14. helyre esett vissza a listán.

Az ugandai kormány 1986-ban kezdett az AIDS-szel foglalkozni, amikor Európa és az Egyesült Államok, a maguk összes információs technológiájával (IT) és széleskörű oktatásával még mindig a deviánsok pestisének tartotta a fertőzést.

1986 májusában az ugandai egészségügyi miniszter, Rukahan Rugunda a genfi Egészségügyi Világtalálkozón (World Health Assembly) azt mondta: "Ugandában gondban vagyunk az AIDS-szel, s szükségünk lenne nemzetközi segítségre."

Durbanben, az AIDS-konferencián Dr. Rugunda így emlékezett vissza a genfi találkozóra: "Az afrikai minisztereket felháborította a beszédem. Azt mondták, szégyent hoztam Afrikára. Azt mondták, ennek a turizmus látja kárát, s elveszítjük Uganda jó országimázsát. De az ugandai kormány azt mondta: 'A fenébe a turizmussal', s eldöntötte, hogy tesz valamit a probléma megoldásáért."

Yoweri Museveni ugandai elnök

Az elnök felhasználta, hogy az emberek húsz évnyi diktatúra és elnyomás után újra felfedezték a szólásszabadságot, s rávette őket, hogy beszéljenek a szexről.

Mindenki részt vett a programban. A médiát liberalizálták, s a sajtó is bekapcsolódott a felvilágosításba. Hatalmas mennyiségű óvszert hoztak az országba és osztottak szét az emberek között. Egy híres énekes, Philly Lutaaya hazatért a száműzetésből és nyíltan beszélni kezdett arról, hogy HIV-fertőzött. Mielőtt meghalt, létrehozott egy programot, amely a mai napig arra tanítja a fertőzött embereket, hogyan beszéljenek nyilvánosan betegségükről.

Templom Ugandában

Byamugisha tiszteletes szerint az egyház a kampány alapvető eleme volt. "A legjobb HIV-teszt klubjaink között sok egyházi van." A pap egy könyv bemutatása kapcsán beszélt a konferencián. A könyv címe Nyílt titok, s az ugandai tapasztalatokat foglalja össze.

Ám nem sikerült az előítéleteket teljesen leküzdeni. "Az emberek még mindig mondanak bántó dolgokat" - meséli a tiszteletes. - "Olyanokat például, hogy 'Ó, még mindig prédikál?' vagy 'Megbánta a bűneit?'. Ruandában nem engedték, hogy beszéljek egy keresztény gyülekezetnek, mert HIV-fertőzött vagyok. Sok ember fejében a fertőzés még mindig a bűnnel kapcsolódik össze."

A tiszteletes 1995-ben újból megnősült, egy HIV-pozitív asszonyt vett el. A pap tavaly komolyan megbetegedett, de egy "jó szamaritánus" biztosította számára a gyógyszert. A gyógyszerek ugyanis Ugandában éppen olyan elérhetetlenül drágák, mint Afrika többi részén.

Ajánló:

(angolul)