Az AIDS-konferencia résztvevői szerint a HIV nem a bankjegyekkel terjed <br/>

Vágólapra másolva!
A 13. AIDS-konferencia szerdai ülésnapján a résztvevők heves vitákat folytattak a prostitúció törvényessé tételéről. Míg néhány kutató szerint ez nagy segítség lenne az AIDS elleni harcban, mások szerint a dekriminalizáció magában semmit sem ér. Egyesek adófizetésre kényszerítenék a prostituáltakat, mások úgy vélik: a legfontosabb, hogy ők irányíthassák sorsukat.
Vágólapra másolva!

"A prostitúciót nem morális ügyként kellene kezelni, hanem a munka legalizálása és az emberi jogok szempontjából kellene értelmezni" - mondta a konferencián Shane Hart-Petzer, egy a prostituáltakért dolgozó szervezet, a Network of Sex-Worker Projects (NSWP) képviselője.

A prostituáltak HIV-fertőzésének megállítására eddig három eszközt használtak. Az első szerint kötelezővé teszik számukra a HIV-szűrést, s ha megfertőződtek, a kezelést. A második megközelítés szerint megfelelő szolgáltatást kell nyújtani a szexualitásból élőknek. A harmadik javaslat szerint pedig segíteni kell a prostituáltaknak, hogy megvédjék saját és ügyfeleik egészségét.

Hart-Petzer a konferencián kifejtette: mindig megdöbbenti az a "morális pánik", amibe az emberek akkor esnek, ha szóba kerül a dekriminalizáció. "Amint beszélni kezdünk a prostitúcióról és a törvények megváltoztatásáról, az emberek bepánikolnak és onnantól az erkölcsi idegesség állapotából beszélnek. Nem fejtik ki világosan, amit mondani akarnak. Amikor mi beszélünk a törvényessé tételről, az nem azt jelenti, hogy ezután mindent szabad."

Hart-Petzer kifejtette: ők csak a büntető törvénykönyvből akarják kivenni a prostitúció irányítását, amit át akarnak helyezni az ipari szabályozásba. Szerintük ez sokkal jobb lenne a szexualitásból élők számára.

Ezzel szemben John Davies, aki Romániában segít prostituáltaknak, úgy véli: az a nézet, hogy a dekriminalizáció a HIV-fertőzés csökkenéséhez vezet, "a prostitúciót támogató aktivisták mitológiájának része". Szerinte a törvényessé tétel nem csodaszer a HIV megelőzésében. "Amire igazán szükség van, az az, hogy a prostituáltak képesek legyenek irányítani a helyzetet, hogy meglegyen ehhez az erejük és a tudásuk is" - mondta Davies. Szerinte ezt az erőt "nem nekünk kell adni a prostituáltaknak. Ezt nekik kellene elvenniük."

Cheryl Overs, az NSWP munkatársa a konferencián azt mondta: "A törvényi szabályozásra ezután is szükség lenne, csak ezeknek a törvényeknek nem a büntető törvénykönyvben kellene lenniük."

"Furcsa egy kicsit, hogy HIV-pozitív emberek nyugodtan élhetnek nemi életet ingyen, de nem tehetik ugyanezt pénzért. Azt hinné az ember, hogy a vírus a bankjegyeken utazik" - jelentette ki Overs.

A konferencia egy dél-afrikai résztvevője, Mirriam Dooms más okból ellenzi a törvényessé tételt: "Nem támogatom a dekriminalizációt, mert nem hiszek az alkalmi szexben. De mindannyiunknak támogatni kell, hogy az emberek szabadon tehessék, ha ehhez van kedvük."

Dooms szerint a prostitúciót is rendes munkává kellene tenni. "Fizessenek adót a prostituáltak is. Legyen munkahelyük, hogy ne otthon, a gyerekek előtt csinálják. Legyenek rákényszerítve a rendszeres orvosi ellenőrzésre és kényszerítsék kuncsaftjaikat a biztonságos szexre."

[*****]

Ajánló:

(angolul)