A nácikat eltűrő németekhez hasonlították a fejlett országokat az AIDS-konferencián<br/>

Vágólapra másolva!
Egy dél-afrikai bíró, aki maga is HIV-fertőzött, előadásában azzal vádolta a fejlett országokat, hogy nem törődnek az afrikai AIDS-válsággal. A bíró szerint a nagyhatalmak ugyanúgy elfordítják a fejüket, ahogy a németek tolerálták a nácik tetteit, vagy ahogy a dél-afrikaiak eltűrték az apartheidet.
Vágólapra másolva!

Az AIDS-konferencia vitaindító beszédében Edwin Cameron bíró kemény szavakkal támadta a gyógyszergyárakat. A bíró személyes hangot ütött meg felszólalásában, amikor elmondta, hogy ő is HIV-fertőzött, s bár ő megengedheti magának a költséges kezeléseket, sokmillió afrikai ezt nem teheti meg. "A jelenlétem szinte megtestesíti az AIDS igazságtalanságát, mert egy olyan földrészen, ahol 290 millió ember kevesebb, mint napi egy dollárból él, én megengedhetem magamnak a havi 400 dolláros (110 000 Ft) kezelést" - mondta Cameron. "Afrika szegénysége közepette azért állhatok itt önök előtt, mert meg tudom vásárolni az egészséget. Meg tudom fizetni az életet magát."

A bíró sokkolónak nevezte, hogy csak azért élhet, mert pénze van, s követelte, hogy a gyógyszereket tegyék elérhetővé a szegény országok lakosainak is. Szerinte Afrikának csak így van esélye, hogy szembenézzen az AIDS-szel.

A Szaharától délre 24,5 millió ember HIV-fertőzött vagy AIDS-es. Ez a világ fertőzötteinek több mint 70 százalékát jelenti.

Szakértők szerint az AIDS népességcsökkenést fog okozni a legrosszabb helyzetben levő afrikai országokban. Egy vezető amerikai demográfus úgy véli, hogy 2003-ra 1-3%-kal fog csökkenti Dél-Afrika, Zimbabwe és Botswana népessége. Betegség vagy járvány hatszáz éve, a pestis óta nem befolyásolta döntően egy ország népességét.

Edwin Cameron bíró szerint a gyógykezelések Nyugat-Európában és az Egyesült Államokban az AIDS-et "más krónikus betegségekhez hasonlóakká tették", ám Afrikában a járvány félelmetes maradt. "Nemzetközi szervezetek, kormányok, és főleg akinek a leginkább hatalmában állna segíteni: a nemzetközi gyógyszergyárak cserbenhagytak minket" - mondta a bíró.

"Nekünk, akik jólétben, megfelelő orvosi ellátással élünk, nincs jogunk azt kérdezni, hogy hogyan tudtak a németek vagy a dél-afrikaiak a gonoszság közelében élni" - vélte Cameron. Ahogy a németek a náci korszakban, vagy a dél-afrikaiak az apartheid alatt nem mondhatták, hogy nem felelősek az eseményekért, mi ezen a konferencián nem mondhatjuk, hogy nem vagyunk felelősek azért a 30 millió emberért, akik a halállal néznek szembe, ha nem kapnak gyógyszert" - fejtette ki a bíró.

Cameron nem hagyta kritika nélkül Thabo Mbeki dél-afrikai elnök hozzáállását sem. Ostobának nevezte, ahogy az elnök az AIDS és a HIV problémáját kezeli. Szerinte Mbeki "flörtje" olyan tudósokkal, akik szerint nem a HIV-vírus okozza az AIDS-et, alapvető hiba. A dél-afrikai elnök és tanácsadói ugyanis úgy vélik, hogy az AIDS-nek semmi köze a HIV-vírushoz, hanem a betegséget a szegénység és az alultápláltság okozza. Mbeki ezt a teóriát nyitó beszédében is előadta, s ezért több százan kimentek a teremből.

Eközben a Világbank 500 millió dolláros programot ígért az afrikai AIDS-programokra. Az ENSZ HIV-AIDS programja, az UNAIDS szerint 3 milliárd dollárra lenne szükség az alapellátáshoz és a megelőzéshez Afrikában.

[*****]

Ajánló:

(angolul)