Száz éve nem volt olyan forró a nyár Romániában, mint az idén<br/>

Vágólapra másolva!
Az évszázad legforróbb nyara és legpusztítóbb aszálya nehezíti a románok életét. A kánikulában eddig négy személy vesztette életét. A hőmérő higanyszála már az eget veri, szerda reggel talajszinten 65 Celsius fokot mértek Bukarestben. Az országban akadozik a vízellátás és a közlekedés, a kórházakban pedig már csak éjszaka műtenek.
Vágólapra másolva!

Az évszázad legmelegebb nyarán Bukarest utcáiról a mentők tucatszámra szedik össze a hőségtől elájult embereket. Számos településen 42-43 fokot mértek, szerda reggel Bukarestben ugyanakkor 65 Celsius fokot mutatott a hőmérő higanyszála.

A bukaresti vízművek csak akadozva tudja biztosítani az ellátást. Déli egy órától este hétig olyan alacsony a víznyomás, hogy csak az alsó szinten levő lakásokban csordogál a víz, éjféltől reggel hatig az emeleti lakásokban egyáltalán nincs víz. A vízművek napközben igyekszik tartalékot gyűjteni, hogy mire az emberek a munkából hazaérnek, legyen néhány óráig elegendő víz. Még a főváros köztéri szökőkútjait is csak felváltva üzemeltetik. Ilyen perzselő kánikulában a bukarestiek mindössze 27 utcai ivókút langyos vízsugarából olthatják szomjukat.

A szállítási minisztérium délelőtt tíz és este tíz óra között - az autóbuszok kivételével - betiltotta a 7, 5 tonnánál nehezebb járművek közlekedését az országutakon. A vasúti főhatóság rendelkezése értelmében 13 és 17 óra között a személyszállító szerelvények nem közlekedhetnek óránként 80 kilométernél nagyobb sebességgel, a tehervonatokat pedig rá sem engedik a pályára az említett napszakban. A 60-70 Celsius fokra felhevülő vasúti sínek miatt rendszeressé váltak az egy órásnál is nagyobb vonatkésések.

A bukaresti szülészeteken 40 fokos hőségben "edződnek" az újszülöttek - írták a lapok, amelyek arról beszámoltak, hogy a borzalmas hőség súlyos gondokat okoz a kórházak működésében. Különösen az intenzív kezelési részlegeken és az elsősegély-nyújtásra berendezett sürgősségi szolgálatokon támaszt nehézségeket a légkondicionáló berendezések hiánya. Az orvosok több kórházban csak az éjszakai órákban műtenek. Az idősebbeknek, kisgyermekeknek és a szív- és vérkeringési, valamint légzési gondokkal bajlódó személyeknek és a gyengélkedőknek azt tanácsolják, hogy a nap legforróbb óráiban kerüljék a szabadban tartózkodást, mert még a vízparton, a strandokon is életveszélyes a hőség.

Nagy teher nehezedik a tűzoltókra is, akiket országszerte naponta 150-200 esetben riasztanak. A gondatlanságból eredő tűzeseteken kívül az ország számos vidékéről öngyulladásos tűzeseteket jeleztek legelőkről, erdős vidékekről. Sok helyen lobbant lángra a hirtelen beért búza a szántóföldeken, hol az erőgépekből kipattant szikráktól, hol a gondatlanul eldobott cigarettacsikkek és az alkalmi tűzrakók hanyagsága miatt.

Mivel éppen az elmúlt napokban lépett érvénybe a rendkívüli hőmérsékleti viszonyokra vonatkozó kormányhatározat, az országos és helyi közigazgatási hatóságok felszólították a munkaadókat, hogy 37 foknál nagyobb forróságban gondoskodjanak alkalmazottaik védelméről: biztosítsák a munkahelyi ivóvizet és frissítőket, a zuhanyozási lehetőséget, korlátozzák a szabadban végzett munka időtartamát, csökkentsék vagy osszák kora reggeli-késő délutáni-esti szakaszokra a munkanapot. A gyengélkedőknek a forró kánikulai napokon nem kötelező munkába menniük, hiányzásuk a 37 foknál melegebb napokon igazolható.

A román meteorológusok szerint az ország az utóbbi száz esztendő legforróbb nyarát éli át, az aszály még soha nem volt ilyen pusztító: sok százezer hektáron leégett a termés és nagyok a károk az állattenyésztésben is. Az aszálykár eléri a 8500 milliárd lejt.

(MTI)

Ajánló:

Marad a meleg a szomszédban is.

Korábban:

(2000.07.05.)