A jugoszláv parlament szabad utat adott Milosevics további kormányzásához<br/>

Vágólapra másolva!
Nem szakad meg Szlobodan Milosevics elnöksége, mivel a szerb politikus a jugoszláv parlament csütörtökön módosított szövetségi alkotmánya értelmében akár két újabb elnöki időszakra is újraválasztható.
Vágólapra másolva!

A szövetségi parlament két háza előbb külön-külön szavazott a Szerbiából és Montenegróból álló Jugoszlávia alkotmányának módosítását célzó javaslatról, majd együttes ülésén elfogadta és kihirdette az ily módon azonnal életbe is lépő módosításokat.

Az új előírás szerint az eddig a jugoszláv parlament által választott szövetségi államfőt ezentúl közvetlen elnökválasztáson választják meg, és legfeljebb kétszer töltheti be 4 éves mandátumát. Mivel az új szabály a közvetlenül választott elnökre vonatkozik, jogi lehetőséget teremt Milosevics elnök újbóli jelölésére.

A hágai Nemzetközi Törvényszék által koszovói háborús bűnökkel vádolt politikus 4 éves mandátuma jövő júliusban jár le. A jugoszláv parlament módosította a szövetségi felsőházi képviselők megválasztására vonatkozó alkotmányos előírásokat is. Eddig a két tagköztársaság parlamentje delegált 20-20 képviselőt a 40 tagú Köztársaságok Tanácsába, amelynek tagjait a jövőben szintén közvetlenül választják meg és a honatyák nem hívhatók vissza.

Módosították a jugoszláv kormány megválasztásának módját is: ezentúl a törvényhozás választja meg és váltja le a kormányfőt és minisztereit. A parlament eddig a kormányfőt választotta meg, aki maga állította össze kormányát, a miniszterek is neki tartoztak felelőséggel, s a miniszterelnök csak értesítette a törvényhozást a személyi változásokról.

A módosítások mindkét házban kétharmados többséget igényeltek. A felsőházban a szükséges 27 szavazat úgy jött össze, hogy a 20 szerbiai honatya és 6 Belgrád-párti montenegrói képviselővel együtt voksolt egy montenegrói honatya is, akit az 1996-os montenegrói parlamenti választások után delegáltak a felsőházba; az 1998-as montenegrói választások után Podgorica több képviselőt visszahívott és újakat jelölt, ám ez utóbbiak mandátumát nem igazolták.

Vladeta Jankovics ellenzéki képviselő Joszip Broz Tito örökös elnökségéhez hasonlította a milosevicsi törekvést. Dragor Hiber ellenzéki vezető politikai és jogi erőszaknak tekinti a módosítást. Zsarko Koracs egy ellenzéki jelölt hiányára figyelmeztetett: szerinte jelenleg nincs olyan ellenzéki jelölt, aki parolit nyújthatna Milosevicsnek.

Szerb ellenzéki pártok veszélyeztetettnek látják Jugoszlávia fennmaradását. A montenegrói kormány pénteken ismerteti hivatalos álláspontját, de Blagota Mitrics podgoricai alkotmánybíró "alkotmányos puccsnak" nevezte a módosítást, Dragisa Burzsan kormányfőhelyettes pedig úgy vélte, hogy a történtek eltávolítják majd Montenegrót Szerbiától.

(MTI)

Ajánló:

Korábban:

(2000. július 6.)