Az Európai Unió Bírósága megbírságolta Görögországot<br/>

Vágólapra másolva!
Az Európai Unió Bírósága pénzbírságot szabott ki Görögországra. Az országnak napi 20,000 eurót (több mint 5 millió forintot) kell fizetnie, mert nem hajtott végre egy környezetvédelmi ügyben hozott korábbi ítéletet. Ez az első alkalom, hogy az unió bírósága pénzbüntetésre ítélte az unió egyik tagállamának kormányát.
Vágólapra másolva!

Az ítélet szerint Görögország addig fizeti a napi 20,000 eurós büntetést, amíg be nem zárja és biztonságosan ki nem takarítja egy krétai szemétlerakóját. A büntetés azért ilyen súlyos, mert eredetileg 1992-ben kellett volna ezt megtennie az országnak. Akkor ugyanis az Európai Bizottság feljelentése nyomán így döntött a bíróság. Az Európai Bizottság 1987-ben jelentette fel Görögországot, mert az ellenőrizetlenül veszélyes hulladékot juttatott a tengerbe.

Az 1992-es ítéletet Görögország azért nem hajtotta végre, mert -görög vezetők állítása szerint -hiába kerestek más helyet a veszélyes hulladéknak, a helyiek tiltakozása miatt sehol nem alakíthattak ki tárolókat.

A görög kormány szóvivője, Dimitrisz Repasz az ítélettel kapcsolatban azt közölte, hogy a görög kormány tovább keresi az alternatív tárolási lehetőségeket a lakosok tiltakozása ellenére is.

Az Európai Bíróság fennállása óta egyszer sem szabott ki pénzbüntetést a tagállamok kormányaira, mert eddig mindig végrehajtották ítéletét. Jelenleg két hasonló ügy van a bíróság előtt: Franciaország vár ítéletre egy munkakorlátozásokkal kapcsolatos ügyben. A másik eset szintén Görögországot érinti, ugyanis az ország nem ismeri el a más uniós országban kiadott diplomákat.

A hulladéklerakó ügye 13 éve húzódott. Az Európai Bizottsághoz először 1987-ben érkezett panasz, hogy a görögök katonai támaszpontokról, kórházakból és ipartelepekről hulladékot helyeznek el párszáz méterre a tengertől.

1992-ben ítélet született az ügyről: a bíróság úgy találta, hogy Görögország nem tette meg a szükséges intézkedéseket a toxikus és veszélyes hulladék ellenőrzésére, azaz nem biztosította az egészség és a környezet védelmét.

Az Európai Bíróságot 1953-ban hozták létre, hogy betartassa az uniós törvényeket a tagállamokban.

Ajánló:

(angolul)