Kohl megsemmisíttette a Kiep-ügy terhelő adatait <br/>

Vágólapra másolva!
Berlinben tovább folyik a kormány és az ellenzék közötti adok-kapok a kancellári hivatalból 1998 őszén eltűnt tetemes mennyiségű akta miatt. A Der Spiegel hétfőn utcára kerülő új száma szerint a bonni kancellária főnöki irodájának elektronikus adatbázisát a távozó hivatalnokok a kormányváltás előtti napokban teljesen lenullázták.
Vágólapra másolva!

Az eltűnt iratok, akták között olyanok is vannak, amelyek fontos támpontot nyújtottak volna a fenti bizottság munkájához. Ez azokból az elektronikus információkból derült ki, amelyeket számítástechnikai szakemberek utólag ismét olvashatóvá tettek - írja a Der Spiegel. A kormánypártok felháborodása láttán a CDU arra hivatkozik, hogy minden kormányváltással együtt jár a "takarítás" a kancellári, illetve a tartományi miniszterelnöki hivatalokban. Helmut Kohl a Welt am Sonntag című hetilapban kijelentette: 1982 őszén ő maga sem vett át különleges aktákat elődjétől, Helmut Schmidttől.

Állítása szerint a tavaly Hessenben és a Saar-vidéken lezajlott kormányváltáskor az SPD miniszterelnökei, Hans Eichel és Reinhard Klimmt jóformán üres iratszekrényeket és adatbázisokat hagytak CDU-s utódaikra. A szociáldemokrata képviselők változatlanul bírálják azt a csütörtökön napvilágra került tényt, hogy Kohl rendszeresen találkozott az ad hoc bizottság uniópárti tagjaival, mégpedig rendre egy-egy fontos tanú megidézése előtti napokon.

Friedhelm Beucher, a testület SPD-tagja a Focus hírmagazinban követelte, hogy a CDU egy héten belül hívja vissza a bizottságból vezető tagját, Andreas Schmidtet. Peter Struck, az SPD parlamenti frakciójának elnöke azzal vádolta Schmidtet, hogy nem akarja a homályos ügyek felderítését, hanem "egy gyékényen árul a tanúként megidézett Kohllal". Hans-Christian Ströbele (Zöldek) pedig azt javasolta, hogy a Bundestag e héten kezdjen vitát a gyanús találkozókról. Kohl visszautasította és "teljes marhaságnak" nevezte annak föltételezését, hogy egyeztetett volna a bizottság elé idézett tanúkkal.

A Welt am Sonntagban azt állította, hogy "amennyiben valami titkolnivalót akartunk volna együtt csinálni, akkor e megbeszélések időpontját nyilván nem jegyeztük volna be az irodámban lévő határidőnaplóba". A volt pártelnököt a hét végén újabb bírálatok érték a CDU-n belül amiatt, hogy változatlanul nem hajlandó megnevezni azokat a személyeket, akiktől a 90-es években 2,1 millió márka adományt vett át készpénzben.

Wolfgang Bosbach, a Bundestag CDU/CSU-frakciójának alelnöke a Bild am Sonntagban úgy vélekedett, hogy Kohl helytelenül viselkedett: a többi polgárhoz hasonlóan neki is tartania kell magát a joghoz és a törvényhez - márpedig egy becsületszó nem helyezhető a törvény fölé. Peter Müller Saar-vidéki tartományi miniszterelnök (CDU) szerint az uniópárt áprilisban megválasztott új vezetőségének választ kell adnia azokra a kérdésekre, amelyek ma az embereket foglalkoztatják.

"Itt dől el a CDU jövője, és ebben a jövőben Helmut Kohlnak nem lesz helye" - fogalmazott Müller.

(MTI)

Ajánló:

Az [*****] összeállítása