A brit hatóságok nem engedélyezik egy elítélt családalapítását<br/>

Vágólapra másolva!
A brit legfelsőbb bíróság tárgyalja annak az elítélnek az ügyét, aki családot szeretne alapítani. Mivel Angliában és Walesben még nem lehet a börtönökben szexuális életet élni, ezért a férfi és felesége a gyermeknemzés módjának a mesterséges megtermékenyítést választotta, eziránti kérelmüket a belügyminisztériumban azonban elutasították. A világ számos országában ugyanakkor nem okozna problémát a pár kérése.
Vágólapra másolva!

Családot szeretne alapítani Gavin Mellor brit börtönlakó, ez még nem lenne probléma, azonban Angliában és Walesben még nem engedélyezik a házaspároknak az együttlétet a börtönökben. Mivel a férfi az elkövetkező 7 évet is a büntetés-végrehajtási intézményben fogja tölteni, ezért a házaspár a mesterséges megtermékenyítés mellett döntött. Kérelmüket a brit belügyminisztérium azonban elutasította. A legfelsőbb bíróság néhány héten belül hozza meg ítéletét, amely precedens értékű lesz, mivel az országban még sosem véleményeztek hasonló kérdést.

Miközben a brit hatóságok ellenzik Mellor kérését, addig a világ számos országában alapvető joga van az elítéltnek szexuális életet élni.

Kanadában az elítéltek háromhavonta 72 órát tölthetnek családtagjaik körében. A szigorított büntetésüket töltött elítélteknél ez az idő csak 48 óra. A partnerek látogatását a homo- és a heteroszexuálisoknak egyaránt biztosítják, a pároknak csak azt kell igazolniuk, hogy kapcsolatuk már korábban kezdődött. A találkozások egy külön erre a célra épített, családi házhoz hasonló apartmanban zajlanak, ahol semmi sem emlékezteti a vendégeket és az elítéltet egy börtönre, így például kert is tartozik hozzájuk, ahol akár grillezni is lehet.

Spanyolországban két hónap alatt 4 alkalommal fogadhatják partnereiket az elítéltek. Egy-egy látogatás, amely egy külön erre a célra fenntartott zuhanyzós szobában történik, azonban nem tarthat 3 óránál tovább. A párokat óvszerrel, tiszta törölközővel is ellátják. Ugyancsak egymáséi lehetnek azok a párok is, akik ugyanabban a büntetés-végrehajtási intézményben töltik büntetésüket, azonban ezek a találkozások csak 20 percig tarthatnak.

Belgiumban a fegyencek háromhavonta három éjszakát tölthetnek otthon. A börtönben csak azok az elítéltek fogadhatnak szexuális céllal látogatót, akiknek a partnerük is börtönlakó.

Oroszországban évente 72 órát tölthetnek együtt az elítéltek kedvesükkel. A találkozások idejére a fegyencek mentesülnek a munkavégzés alól. A szerelmi légyottra egy a börtön falain belül berendezett kis lakásban kerül sor. A vendégeknek erre az időre megengedik, hogy élelmiszert és civil ruhát vigyenek be magukkal a börtönbe.

Franciaországban is 72 órát tölthetnek szerelmeskedéssel az elítéltek, erre az időre egy két szobás, konyhás és étkezős lakást vehetnek birtokba a párok.

Zimbabwében 1998 óta lehet partnereket fogadni a börtönökben, ezzel a rendelkezéssel az AIDS és HIV fertőzések elterjedését kívánják megakadályozni.

Brazíliában a férfi elítéltek szabadon fogadhatnak női látogatókat, ugyanakkor sokan küzdenek azért, hogy ugyanezt a nők ne tehessék meg. A nőkre vonatkozó szabályok állítólag szigorúbbak, mint a férfiakra vonatkozók. Ha a látogatást engedélyezik, akkor az független attól, hogy az illető hetero- vagy homoszexuális.

Nagy-Britanniában egyre nagyobb nyomás nehezedik a törvényalkotókra a börtönben élhető szexuális élet szabályozatlansága miatt. Ezért elképzelhető, hogy már a következő törvényalkotási időszakban, októberben módosul az emberi jogokról szóló törvény.

A Szövetség a Büntetések Reformjáért elnevezésű szervezet szóvivője szerint azonban nem ez a legfontosabb intézkedések egyike. A szóvivő úgy véli, hogy a börtönökben tartott családi napnak nem a szexualitás az egyik legfontosabb része. Szerinte az az elsődleges cél, hogy a büntetés időtartama alatti ne szakadjanak meg a családi kapcsolatok.

Ajánló:

Egy pennsylvaniai szervezet is azért küzd, hogy a börtönlakók is élhessenek szexuális életet.