Keressen modern otthont magának a királyi család - javasolja egy brit miniszter<br/>

Vágólapra másolva!
Palotában élni talán nem is olyan mulatságos, mint azt egyesek gondolják. York hercegnője, Sarah Ferguson szerint például Balmoral és Sandringham állandóan huzatos, a Buckingham-palotát pedig 30 wattos izzók tartják sötétségben. Mindez megváltozhatna, ha a királyi család hallgatna Mo Mowlam miniszterre, aki úgy véli, II. Erzsébetnek és családjának egy, a 21. század igényeinek megfelelő modern otthonba kellene költöznie. A BBC arra a kérdésre kereste a választ, hogy hová.
Vágólapra másolva!

Mo Mowlam, a brit kormány minisztere a monarchia gyökeres reformjáért szállt síkra egy sajtónyilatkozatában. A miniszterelnöki hivatal minisztere sürgette a királyi családot, hagyja ott a Buckingham-palotát és a Windsor-kastélyt, és a 21. század igényeinek megfelelően költözzön egy modern otthonba. A királyi palotákat ugyanakkor alakítsák át nyilvános múzeummá, képtárrá.

A népszerű miniszter asszony nem nagy híve a királyság intézményének, és támogatja a monarchia alkotmányos reformját. Mo Mowlam nézetei ugyan nem újak - hat éve, akkor még árnyékkormányi kulturális miniszterként már tett hasonló kijelentéseket -, ám a miniszterelnöki hivatal minisztereként, sőt a Királyi Államtanács tagjaként véleménye sokkal jobban esik a latba.

Maga a miniszter asszony is közölte a BBC-vel, hogy kizárólag magán- és nem kormányvéleményt hangoztatott az interjúban, és személy szerint egyáltalán nem monarchiaellenes, bár a sajtó annak értékelte kijelentéseit.

A BBC a miniszter asszony javaslatára elkezdett szállást keresni a királynőnek és családjának.

Millenium Dóm

A sokat rágalmazott Millenium Dóm összegzése mindannak, amit modern építészet címszó alatt valaha is létrehoztak Londonban. A város legújabb nevezetessége épp kapóra jöhetne a királyi családnak, mert az épületnek még az év vége előtt új vevőre kell találnia.

A 78 millió fontos építmény nem lenne egy olcsó választás, azonban megfontolandó, mert valószínűleg elférne benne minden szekrény, és kiváló lakóhely annak, aki azt szeretné, hogy a város keleti részén élők nap mint nap láthassák.

Károly herceg, aki az építészet szerelmese, azzal, hogy megvásárolná az épületet, megelőzhetné a Dóm csődjét.

A Britannia királyi jacht

A Britannia a monarchia modernizálásának egyik első jele volt. A 968 királyi és hivatalos látogatást megélt 125 méter hosszú hajó ma már ugyanis csak nevezetesség Leithben, nem messze Edinburghtől.

Teakfából készült deszkázata, pompás luxuskabinjai ugyan nem illenek bele egy takarékos és gyakorlatias monarchia képébe, azonban a hajónak van némi előnye. Áthelyezve a Temzére, a Britannia újjászületést hozna a folyónak, amire a londoniak már úgyis régóta várnak.

Battersea Atomerőmű

A Tate Modern galéria felújítása után Londonban akad még számos olyan feltűnő épület, mely ugyancsak renoválásra szorul. A Sir Giles Gilbert Scott tervezte Battersea épülete a Temze partján álló építmények közül az egyik legszemrevalóbb. Amióta a gyár egyik generátora 1983-ban felmondta a szolgálatot, azóta csak romlik az épület állapota.

A királyi családot valószínűleg jó színben tüntetné fel a média, ha átvennék az épület kezelését. Mellesleg II. Erzsébet is jól járna Európa legnagyobb téglaépítményével, mert hatalmas – háromszobányi – ruhatára is jól elférne az épületben. A területen emelkedőben vannak az ingatlanok árai, egy gyors vétellel igazán sokat takaríthatna meg a királyi kassza.

St Martin Lane Hotel

A St Martin Lane Hotel valószínűleg London egyik legmenőbb, legigényesebb szállodája, a társasági élet egyik ezredvégi központja. 204 szobával, meglehetősen drága - 1400 font/éjszaka – árával, királyi, sőt királynői méretű ágyakkal büszkélkedhet. A monarchiát biztosan bátorítaná az a tudat is, hogy ebben a hotelben gyakran megszáll az iparmágnás Elizabeth Murdoch is. A legutóbbi felmérések szerint Nagy-Britanniában ugyanis Elizabeth a 100 legbefolyásosabb nő közül az első, ugyanakkor II. Erzsébet csak a 89.

Ajánló:

A hajóról. (angolul)