A hatóságok felszólítása ellenére sem távozik a francia vizekről a Greenpeace egyik hajója<br/>

Vágólapra másolva!
Konfliktus támadt kedden a Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet és a francia hatóságok között. A környezetvédők hajója francia területi vizeken horgonyzott le, s a hivatalos felszólítás ellenére sem akar távozni. A környezetvédők azt akarják bizonyítani, hogy a La Hague atomhulladék-feldolgozó üzem jelentős mennyiségű radioaktív szennyvizet juttat a tengerbe.
Vágólapra másolva!

A Greenpeace búvárainak hétfőn sikerült egy víz alatti kamerát elhelyezniük azon csővezeték végénél, amely a Cherbourg közelében lévő atomhulladék-feldolgozó üzem, a La Hague szennyvizét juttatja a tengerbe. A La Hague a nemzetközi környezetvédő szervezet első számú célpontjai közé tartozik, rendszeresek itt a tüntetések, s a Greenpeace tagjai már számtalanszor próbálták megakadályozni, hogy az atomhulladék megérkezzen az üzembe, illetve az újrafeldolgozott anyagok elhagyhassák azt.

A környezetvédők azt akarják bizonyítani, hogy a La Hague jelentős mennyiségű, radioaktív szennyvizet juttat a tengerbe. Mostani akciójukat azért időzítették erre a hétre, mert hétfőn kezdődött Koppenhágában egy egyhetes nemzetközi konferencia a tengerek szennyezésének megakadályozásáról.

A Greenpeace két hajót küldött a francia területi vizekre, közülük az egyik hétfő este elhagyta a térséget, a másik, a szervezet "zászlóshajója", az MV Greenpeace viszont nem törődött a hatóságok ultimátumával, amely kedd reggel nyolc óráig adott időt a távozásra. "A francia területi vizeken akarunk maradni egészen csütörtök estig vagy péntek reggelig" - jelentette be Jean-Luc Thierry, a szervezet egyik francia illetékese.

Mindenesetre a hajó közelében cirkál a francia haditengerészet egyik őrnaszádja, a Géranium, azaz elképzelhető, hogy a hatóságok erővel is érvényt szereznek a kiutasítási határozatnak.

A Greenpeace és a francia kormányzat között az elmúlt évtizedben rendszeresek voltak az összetűzések: a nemzetközi szervezet ugyanis keményen bírálta az - időközben már befejezett - francia atomkísérleteket s a normandiai atomhulladék-feldolgozó üzem tevékenységét. A két fél viszályát csak elmélyítette, hogy a nyolcvanas évek közepén francia titkosügynökök Új-Zélandon elsüllyesztették a Greenpeace egyik hajóját, de lebuktak - s hogy a francia haditengerészet 1995-96-ban, a legutolsó atomkísérleti sorozat idején nem éppen kesztyűs kézzel bánt a szervezet aktivistáival, amikor hajóikkal meg akarták közelíteni a csendes-óceáni atomkísérleti telepet, Mururoa szigetét.

(MTI)