Elian hazatérhet Kubába<br/>

Vágólapra másolva!
Az atlantai fellebbviteli bíróság pénteken elutasította az Elián-ügy felülvizsgálását, és engedélyezte, hogy a hajótörést szenvedett hatéves kubai kisfiú visszatérjen szülőhazájába. A kisfiú Miamiban élő rokonai utolsó kísérletképpen hétfőn az Egyesült Államok legfelsőbb bíróságához fordulnak.
Vágólapra másolva!

A 12 tagú atlantai bírói testület pénteki ítéletében kimondta, hogy az atlantai fellebbviteli bíróság három bíróból álló tanácsa helyesen határozott június 1-jén, amikor helyben hagyta Michael Moore bíró első fokon meghozott ítéletét. Mindhárom döntésnek az volt az egybehangzó tartalma, hogy a gyermek nevében egyedül édesapja, Juan Miguel González jogosult dönteni, és hogy az amerikai bevándorlási hatóságok megfelelően jártak el, amikor elutasították a gyermek Miamiban élő rokonai által benyújtott menedékjogi kérelem megvizsgálását. A gyermek felügyeleti jogát magának követelő nagybácsi fellebbezést nyújtott be a június 1-jén meghozott ítélet ellen is, és egyúttal elérte, hogy a bíróság megtiltsa Eliánnak a hazatérést az újabb döntésig.

Az atlantai fellebbviteli bíróság pénteken azt is kimondta, hogy Elián június 28-ától, szerdától szabadon elhagyhatja az Egyesült Államok területét, hacsak a legfelsőbb bíróság másként nem rendelkezik. Lázaro González ügyvédjei azonban már el is kezdték a kérelmek előkészítését, és a tervek szerint már hétfőn eljuttatják a legfelsőbb bírósághoz az iratokat. (Ezekben egyrészt a menedékjogi kérelem ügyében folyamodnak felülvizsgálatért, másrészt a kisfiú hazautazásának megtiltását kérik.)

Szakértők szerint az atlantai fellebbviteli bíróság döntésének fényében valószínűnek tűnik, hogy a legfelsőbb bíróság elutasítja az Elián-üggyel való foglalkozást. Ha mégsem így döntene, az további hosszú hónapokkal húzná el az Egyesült Államok és Kuba között újabb súlyos feszültségforrást jelentő ügy végleges megoldását.

A kubai kormány péntek esti közleményében úgy fogalmazott, hogy "látszólag" kedvező az atlantai fellebbviteli bíróság döntése. Ugyanakkor hozzátette, hogy kötelessége még nagyobb erővel és intenzitással folytatni a harcot Elián hazatérésének eléréséért a vereségét el nem ismerő amerikai szélsőjobboldali erőkkel és a "maffiával" (kubai szóhasználatban a maffia a Miamiban élő Castro-ellenes kubai közösséget jelenti) szemben. A havannai vezetés bejelentette azt is, hogy a González család hazatérése után azonnal "nagy küzdelmet indít" a Kubát sújtó amerikai törvények - köztük az embargó szigorítását célzó Helms-Burton törvény - eltörlésének érdekében.

Havanna korábban kiadott közleményében arra szólította fel a szigetország lakosságát, hogy méltósággal és nyugalommal vegye tudomásul az atlantai fellebbviteli bíróság döntését, bármi legyen is ennek tartalma. Egyúttal megerősítette, hogy szombaton megtartják a kelet-kubai Holguín városba összehívott több százezres tüntetést.

Az AFP úgy értékeli a történteket, hogy Elián közeli hazautazásának lehetősége hozzájárulhat a feszültség enyhítéséhez Kuba és az Egyesült Államok között, és erősíti a nagyobb nyitást mind hangosabban követelő amerikai erők pozícióját. Az Elián-ügyben tanúsított hajthatatlan magatartása meggyengítette a Castro-ellenes kubai közösség máig nagy befolyását, mivel az amerikai közvélemény a gyermek visszaadását pártolja.

Ezzel párhuzamosan növekedett a feszültség enyhítését és a nyitást támogató, ugyancsak erős befolyással rendelkező csoportok tekintélye. A képviselőház után - várhatóan a jövő héten - a szenátus is megszavazza a Kubát sújtó teljes körű exporttilalom részleges feloldását, ami ugyan gazdasági értelemben csak korlátozott hatást gyakorolhat, de politikai téren erősen szimbolikus jelleget visel, tekintettel a csaknem negyven éve tartó hidegháborús állapotokra.

Elián González tavaly novemberben került az Egyesült Államokba. A gumiabroncsban már csaknem két napja hánykolódó kisfiút halászok mentették ki a Floridai-öböl hullámaiból, miután az őt és édesanyját, valamint tucatnyi másik kubait szállító bárka hajótörést szenvedett és elsüllyedt. A katasztrófát csak hárman élték túl, odaveszett Elián édesanyja és mostohaapja is. A gyereket a Miamiban élő rokonok vették magukhoz, ám a történtekről értesülve a Kubában élő édesapa, a havannai kormányzat támogatásával, harcot indított Elián visszaszerzéséért. A González család - Elián, valamint édesapja, mostohaanyja és féltestvére - jelenleg Washingtonban él, ott várja az ügy végső kimenetelét. Az édesapa ragaszkodik ahhoz, hogy Eliánt azonnal hazavigye, mihelyt ezt a bírósági döntések lehetővé teszik.

(MTI)

Korábban:

(2000. június 1.)