Enyhülhet a svájci kábítószertörvény<br/>

Vágólapra másolva!
Svájc leelőzheti a cannabis-központként emlegetett Hollandiát azzal a tervvel, mely szerint nem csak a könnyű kábítószerek fogyasztását, de értékesítését és termelését is engedélyeznék. A svájciak ugyanakkor 1998-ban nem szavazták meg azt a javaslatot, hogy törvényesen lehessen fogyasztani könnyű és kemény drogokat.
Vágólapra másolva!

A svájci kormány a következő hónapban tárgyal a kábítószerekről, amelynek eredményeként nem csak a fogyasztást, de az értékesítést és a termelést szabályozó törvényi rendelkezés is enyhülhet.

Európa többi országától eltérően Svájcban a kábítószer-tartalmú kender tartása mindaddig törvényes, amíg azt nem füstölgésre szánva kívánják árusítani. Ennek a kedvező szabályozásnak köszönhetően az országban az elmúlt 5 évben kendertartó farmerek tucatjai kezdtek működni és 150 kenderbolt nyílt. A boltok úgy próbálják legalizálni működésüket, hogy a szárított marihuánát celofánba csomagolják, majd '' kender teaként, szárított virágként, és illatosított zacskóként '' hozzák forgalomba.

A Szövetségi Kábítószerügyi Bizottság legutolsó jelentése szerint a 7 milliós népességű Svájc lakói közül félmilliónyian, legalább havonta egyszer szívnak valamilyen kenderszármazékot. A kormány kábítószer-politikáját segítő független szervezet szerint ezért arra van szükség, hogy a kormány törvényesen engedélyezze a kábítószerek kis mennyiségű birtoklását, eladását és fogyasztását.

Thomas Zeitner svájci egészségügyi miniszter ezért bejelentette: a jövő hónapban kormányszinten vizsgálják meg annak lehetőségét, hogy enyhüljön a kábítószerekről szóló törvény. A miniszter ugyanakkor ellenzi azt, hogy az új rendelkezések a cannabis értékesítésére és termelésére is vonatkozzanak.

A politikus úgy véli: a Hollandiában már megvalósult rendszer szerint a fogyasztókat és az árusokat többé nem kellene beperelni.

Francois Reusser, a Svájci Kenderszövetség elnöke, és egy menő zürichi kender bolt vezetője szerint a kormány enyhítő rendelkezései eltüntethetik a fekete piacot, és ez az, amiért a szövetség eddig is küzdött.

Svájcban már többször megpróbáltak újító módon szembeszállni a drogproblémával. 1995-ös bezárásáig ugyanis Zürichben működött a legnagyobb szabadtéri drogpiac, a ''tűpark''. A bezárásra azért került sor, mert a társdalom nagy része tiltakozott a szerintük bűncselekményeket és más problémákat okozó park ellen.

Ugyancsak Svájcban a kemény-drogok rabjainak szigorú orvosi ellenőrzés mellett receptre írják fel a heroint.

1998-ban ugyanakkor a svájciak nagy része elutasította azt a kezdeményezést, hogy legalizálják a könnyű és kemény drogokat.

Ajánló:

A svájci droghelyzet, drogpolitika leírása