Németország fokozatosan fölszámolja atomerőműveit<br/>

Vágólapra másolva!
A nagy ipari hatalmak közül elsőként Németország lemond az atomenergiáról, és fokozatosan felszámolja nukleáris erőműveit. Ezt Gerhard Schröder kancellár jelentette be csütörtök hajnalban Berlinben, miután kormánya csaknem ötórásra nyúlt tárgyaláson megállapodott a négy nagy áramszolgáltatóval.
Vágólapra másolva!

Az egyezség 32 életévet engedélyez mind a 19 német atomerőműnek. Ez az élettartam hosszabb, mint amennyit a Zöldek akartak, de rövidebb, mint amennyit az áramszolgáltatók szerettek volna elérni.

Az utolsó német nukleáris erőmű, a Neckarwestheim-II 2021-ben fogja bezárni kapuját, míg az első (az 1968 októberében üzembe helyezett
obrigheimi reaktor) hamarosan. Mindkét atomerőmű Baden-Württemberg tartományban van.

Az egyezség szerint Németország 2005 júliusától fogva megtiltja a nukleáris hulladékok újrafeldolgozását. Ezt eddig egy francia és egy brit létesítményben végezték, de 1998 óta szüneteltették, mert hibákat fedeztek föl egyes szállító konténerek szigetelésében. A németeknek már most gondolniuk kell arra, hogyan fogják megoldani nukleáris hulladékuk tárolását.

A nukleáris energiáról való lemondás volt az egyik legfontosabb eleme a Schröder vezette szociáldemokraták és a Joschka Fischer és Jürgen Trittin vezette Zöldek 1998 őszi kormánykoalíciós megállapodásának. Még 1998 decemberében elkezdődtek a tárgyalások az energiaiparral, és másfél évig tartottak.

(MTI)

Ajánló:

(angolul)