Szerdától ismét működik az Aurul aranybánya<br/>

Vágólapra másolva!
Szerdától ismét működik az a romániai aranykitermelő üzem, amelynek derítőjéből januárban 100 ezer köbméternyi ciánüledék került a Tiszába és onnan a Dunába. A román vízügyi, erdészeti és környezetvédelmi minisztérium illetékesei hozzátették: a nagybányai Aurul vállalat csak a környezetbiztonsági technológiai próbaüzemelésre kapott engedélyt.
Vágólapra másolva!

A működés újraindulását a nagybányai Aurul üzem ausztrál résztulajdonosa, az Esmeralda Exploration Ltd. jelentette be szerdán, azzal, hogy a romániai vállalatnál megerősítették a biztonsági intézkedéseket.

Az ausztrál cég közölte, hogy a jövőbeni kiöntések megfelelő kezelése végett módosította az üzem berendezéseit - egyebek mellett megmagasította a derítő gátját, és megerősítette a gát falait.

Michael Hardy, az Esmeralda ügyvédje a Reutersnek azt mondta: a cég minden kormányzati előírásnak eleget tett, és a körülményeket figyelembe véve "helyénvalónak tartja a működés újrakezdését". A cég megelőző intézkedésként tervezi egy cián-detoxifikáló szerkezet üzembe állítását is.

Hardy szerint a cég még nem kapott értesítést arról, hogy a magyar kormány - ahogy az a Budapestről érkező jelentésekben szerepelt - bármiféle jogi eljárást indított volna, és a vállalat nem tud semmilyen kártérítési igényről sem.

Az Aurul bányavállalatban 50 százalékos részesedése van az Esmeraldának, 45 százaléka a román kormánynak, a fennmaradó 5 százalékon román befektetők osztoznak. Az Esmeralda papírjainak tőzsdei jegyzése február 9. - a ciánszennyezés hírének kipattanása - óta szünetel, a cég márciusban csődvédelem alá került.

A román vízügyi, erdészeti és környezetvédelmi minisztérium illetékesei az Esmeraldával ellentétben azt közölték, hogy a nagybányai Aurul vállalat csak a környezetbiztonsági technológiai próbaüzemelésre kapott engedélyt.

Ioan Gherhes, a nagybányai környezetvédelmi felügyelőség igazgatója kijelentette: a vállalat most ilyen üzemelési próbákat végez és a környezetvédelmi illetékesek rendszeresen ellenőrzik a próbaüzemelés eredményeit, azok környezetbiztonsági mutatóit. A próbaüzemelés tapasztalatait szeptemberben összegezik és csak azok alapos vizsgálata és környezetbiztonsági mutatók mérlegelése után kerülhet sor a vállalat normális üzemeléséhez szükséges környezetvédelmi engedélyek kérelmezésére, illetőleg esetleges megadására az illetékes román hatóságok részéről.

"Én nem tudom, hogy az Esmeralda képviselői mit jelentettek be Canberrában, de az biztos, hogy mi csak környezetbiztonsági technológiai próbákra adtunk engedélyt az Aurul vállalatnak, és nagyon szigorúan ellenőrizzük, hogy ez így is történjék mindaddig, amíg szeptemberben ismét napirendre kerülhet a rendes üzemelés beindításához szükséges engedélyek esetleges újbóli megadása" - mondta a nagybányai környezetvédelmi felügyelőség igazgatója.

(MTI)

Ajánló:

A szennyeződésekről és hatásukról