Történelmi csúcstalálkozó Észak- és Dél-Korea között<br/>

Vágólapra másolva!
A kedden kezdődő megbeszéléseken első ízben találkozik egymással a két Korea vezetője. A történelmi jelentőségű phenjani csúcstalálkozón Észak- és Dél-Korea javítani szeretné a két ország kapcsolatait.
Vágólapra másolva!

Kim De Dzsung dél-koreai elnök kedden Észak-Koreába érkezett. A phenjani repülőtéren Kim Dzsong Il, Észak-Korea elnöke kézfogással fogadta Dél-Korea első emberét.

A két Korea vezetői első ízben találkoztak egymással. Csütörtökig tartó történelmi csúcsukon le akarják rakni a két szomszéd közötti viszony javításának alapjait. A két ország nemzetközi jogi szempontból még mindig hadban áll egymással.
A csúcsnak eredetileg hétfőn kellett volna kezdődnie, de vasárnap észak-koreai kérésre egy nappal elhalasztották, technikai okokra hivatkozva.

Indulása előtt, még Szöulban Kim De Dzsung elmondta, azt reméli, hogy a csúcs "mérföldkövet jelent majd azokban az erőfeszítésekben, amelyek eloszlathatják a háborús fenyegetést, és véget vethetnek a hidegháborúnak a Koreai-félszigeten, hogy a 70 millió koreai békében élhessen, Délen és Északon egyaránt".

Az első tárgyalások után adott interjújában Kim De Dzsung dél-koreai elnök kijelentette, azért jött Phenjanba, hogy erőfeszítéseket tegyen a béke, az együttműködés és az egyesülés érdekében. Az észak-koreaiakhoz intézett üzenetében elmondta: "Egy nép vagyunk, egy sorson osztozunk. Fogjuk erősen egymás kezét. Szeretlek mindannyiotokat.

A két politikus tárgyalása az állami vendégházban mindössze 27 percig tartott, de mint a dél-koreai államfő elmondta: a lényeg, hogy e találkozó egyáltalán létrejött. A szöuli kormány tájékoztatási hivatalának vezérigazgatója külön kiemelte: meglepetést okozott számukra, hogy a nyilvánosság előtt ritkán mutatkozó Kim Dzsong Il, a Koreai Munkapárt főtitkára, a Nemzetvédelmi Bizottság elnöke személyesen fogadta Kim De Dzsungot, mivel ilyesmire még soha nem volt példa. Ráadásul az északi vezető ugyanabba az autóba szállt be, mint a Dél államfője.

A dél-koreai elnököt 130 üzletember és 50 újságíró is elkísérte. Az eseményről a phenjani tömegtájékoztatás egyelőre semmit nem közölt, a szöuli tévé viszont közvetítette a történelmi látogatást. Az AFP kommentárjában felhívta a figyelmet arra, hogy az apja örökébe lépett Kim Dzsong Ilt elsősorban a mérhetetlen nyomor, és az öt éve pusztító, a humanitárius szervezetek szerint eddig kétmillió halálos áldozatot követelő éhínség kényszerítette arra, hogy kilépjen elszigeteltségéből. Az észak-koreai vezető a múlt hónapban Pekingben járt, hogy tanulmányozza a kínai gazdasági reformokat, júliusban pedig Vlagyimir Putyin orosz elnököt várják Phenjanba, mielőtt Kim Dzsong Il augusztusban Moszkvába látogat.

(MTI)

Ajánló:

(angol nyelvű)