Tovább barátkozik Belgrád és Peking <br/>

Vágólapra másolva!
Háromnapos hivatalos látogatásra vasárnap Belgrádba érkezett Li Peng kínai parlamenti elnök. A látogatás alkalmából hónapok után ismét összeül a szövetségi törvényhozás két háza is, ez ellen pedig tiltakoznak a jugoszláv parlament magyar képviselői.
Vágólapra másolva!

Li Peng a jugoszláv parlament két házának együttes meghívására látogatott a jugoszláv fővárosba, ahol a legmagasabb rangú jugoszláv vezetőkkel folytat megbeszéléseket, hétfőn pedig felszólal a szövetségi törvényhozás két házának ez alkalomból összehívott rendkívüli közös ülésén.

Ez utóbbiról a Kasza József vezette Vajdasági Magyar Szövetség jugoszláv parlamenti képviselői távol fognak maradni. Józsa László frakcióvezető ezt a két házelnökhöz intézett - a hét végén ismertetett - levelében azzal indokolta, hogy a parlament hónapok óta nem ült össze, illetve a rendkívüli ülés kezdeményezői nem éreztek késztetést olyan ülés kezdeményezésére, amelyen a parlament alapvető feladatával, a törvényalkotással foglalkozna.

A belgrádi hivatalos közlések szerint Li Peng vendéglátóival áttekinti a kétoldalú kapcsolatok eredményeit és fejlesztésének lehetőségeit, és a kölcsönös érdeklődésre számot tartó nemzetközi kérdéseket. Kína Jugoszlávia egyik fő külföldi támogatójának számít.

Megfigyelők azon erőfeszítések közé sorolják a látogatást, amellyel a Nyugat által elszigetelni kívánt Belgrád igyekszik átvenni a diplomáciai kezdeményezést. Nemrégiben több magas rangú jugoszláv vezető Oroszországban járt, Dél-Afrikát pedig közvetítésre kérték fel Jugoszlávia teljes jogú ENSZ-tagságának és az el nem kötelezettek mozgalmában élvezett tagságának felújítása érdekében.

Li Peng egy nappal a tavalyi jugoszláviai NATO-csapások lezárásának évfordulója után és egy nappal az előtt érkezett Belgrádba, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa dönt a légi csapások után átmeneti ENSZ-igazgatás alá helyezett Koszovóban működő nemzetközi misszió mandátumának meghosszabbításáról.

A légi csapások alatt - három emberéletet követelő - találat érte Kína belgrádi nagykövetségét, ami feszültséget váltott ki Peking és Washington között (a felek azóta kártérítési egyezményt kötöttek).

Kína a télen hitel-megállapodással segítette Jugoszláviát; akkori belgrádi közlések szerint a hitelkeret értéke 300 millió dollár.

(MTI)

Korábban:

(2000.03.22.)