Clinton nem aratott osztatlan sikert az orosz dumában<br/>

Vágólapra másolva!
Bill Clinton amerikai elnök a dumában tartott beszédében igyekezett megnyugtatni az aggódó orosz képviselőket. Azonban nem titkolta, hogy továbbra sincs megegyezés több kérdésben a két állam között. Clinton beszédét az egyik képviselő, Vlagyimir Zsirinovszkij ultranacionalista orosz politikus próbálta többször is megzavarni.
Vágólapra másolva!

Bill Clinton, az Egyesült Államok elnöke a dumában tartott beszédében többször is megismételte: Oroszországnak nem kell attól tartania, hogy veszít erejéből, ha az Egyesült Államok létrehozza a rakétaelhárító rendszert. Cserébe viszont felajánlotta, hogy támogatják Oroszország belépését a WTO-ba (Világkereskedelmi Szervezet) - írta a BBC.
Emellett szorosabb együttműködést javasolt a két állam között például a környezetvédelem terén is.

Clinton 45 perces beszéde alatt - amelyet udvarias, de cseppet sem lelkes taps követett - a rakétaelhárító rendszer körüli ellentétről mindössze annyit mondott: a nézeteltérés a két állam között pusztán technikai kérdésekről szól, amit meg lehet oldani. "Az a célom, hogy közösen járjuk végig az utat úgy, hogy megőrizzük a két állam stratégiai stabilitását és a korábban létrejött, az antiballisztikus rakétákról szóló szerződést is" - mondta Clinton. "Természetesen óhatatlanul is előfordulnak köztünk nézeteltérések, de rengeteg olyan terület van, ahol nagyon jól együtt tudnánk működni" - tette hozzá az amerikai elnök.

"A biztonságunk érdekében együtt kell működnünk, és nem tekinthetjük vetélytársaknak egymást" - érvelt Clinton a képviselők előtt. Az Egyesült Államok elnöke több udvarias, dicsérő megjegyzést intézett az oroszok felé beszéde során. Többek között azt mondta: Oroszország olyan utat járt be a demokrácia és a szabad piac terén, amilyet még soha életében nem látott. Hozzátette: Oroszországnak feltétlenül a WTO tagjának kell lennie, és ebben támogatni is fogja az államot. "Segítünk önöknek, de ehhez önöknek is nagyon sok fontos olyan döntést meg kell hozniuk, amire csak önök képesek" - idézte a BBC.

Clinton szerint az is fontos, hogy Oroszország számos új törvényt meghozzon, például az adókról, a pénzmosásról, a tulajdonjogokról. "Barátian" azt is kifejtette, hogy nem ért egyet a csecsenföldi háborúval, ahol nagyon sok ártatlan ember meghalt, és nem is tiszta számára az oroszok politikai törekvése az ügyben.

Clintont az utcán mintegy 50 tüntető fogadta a duma előtt, és az épületen belül sem részesült meleg fogadtatásban. Vlagyimir Zsirinovszkij ultranacionalista orosz politikus bekiabálásaival megpróbálta megzavarni Clinton beszédét. Ráförmedt a tapsoló orosz képviselőkre is.
A lobbanékony, szélsőséges politikustól már megszokottak az olyan kitörések, amelyekkel az amerikai elnök beszéde alatt ismét felhívta magára a figyelmet.

"Szégyelljék magukat! Kinek tapsolnak?" - kiabálta a Liberális Demokrata Párt elnöke, miközben Clinton ötvenperces beszéde végeztével elhagyta a pódiumot - írta az MTI. Közben is többször hangos megjegyzéseket tett, mindenki által hallhatóan beszélt, de Clinton nem vett róla tudomást.
"Mondtam neki angolul, hogy szüntesse meg Irak blokádját, meg hogy vonja vissza katonáit Jugoszláviából, meg azt is, hogy ne avatkozzon bele Oroszország belügyeibe" - számolt be magánszámáról Zsirinovszkij az amerikai elnök beszéde után. Felpanaszolta, hogy az orosz vezetés megengedte az amerikai titkosszolgálatnak: emberei a Clinton-látogatás idejére ellepjék a parlament épületét. "Úgy viselkednek, mint a megszállók" - mondta.

Ajánló:

(angolul)

Korábban:

(2000. június 4.)