A japánok 48 évvel tovább élnek, mint a Sierra Leone-iak<br/>

Vágólapra másolva!
A világ szerencsésebbik felén több mint 48 évvel élnek tovább az emberek, mint Afrika legfejletlenebb országaiban - az ENSZ egészségügyi világszervezete, a WHO által készített felmérés szerint. Japánban élnek átlagosan a legtovább - 74 évig - az emberek. Afrika legtöbb országában viszont a a felmérés döbbenetes eredményeket mutatott ki. Sierra Leonéban az átlagember még 26 évig sem él. Magyarország 63. az országok listáján, még Boszniában is tovább élnek az emberek, mint nálunk.
Vágólapra másolva!

Az ENSZ egészségügyi szervezete, a WHO készített felmérést a világ 191 országában arról, átlagosan hány évig élnek az emberek. A WHO listáját Japán és Ausztrália vezeti. Ebben a két országban számíthatnak a leghosszabb életre az emberek. A japánok átlagosan 74,5 évet, az ausztrálok 73,2 évet élnek. Az első tízben Japán és Ausztrália kivételével csak fejlett nyugat-európai országok találhatók. Európában a franciák, a svájciak és az olaszok élnek a legtovább, körülbelül 73 évig - írta a BBC.

A WHO szerint a világon a legrövidebb élet - 25.9 év - a Sierre Leone-iakra vár. Afrika legtöbb államában az átlagos életkort tekintve hasonlóan tragikus a helyzet. A Föld tíz, legrövidebb ideig élő nemzete között ugyanis kizárólag afriakiakat találni: Sierra Leone mellett Nigerben és Malawiban is 30 évnél kevesebb ideig él egy átlagember. Ezekben az országokban a rendkívül rövid átlagéletkor oka az általános alultápláltság és a rengeteg HIV-fertőzött.

Magyarországon az afrikai államokéinál jobb a helyzet, de hazánk csak 63. a WHO listáján. Nálunk 64,1 év a várható átlagéletkor. A férfiak azonban átlagosan csak 60,4, míg a nők jóval tovább, 67,9 évig élnek.

A férfiak és a nők várható életkora között a magyarországinál is nagyobb a különbség például Oroszországban: több mint tíz évvel élnek ugyanis hosszabb ideig a nők (66,4 év), mint a férfiak (56,1 év).

A felmérés legnagyobb meglepetése, hogy az Egyesült Államok csak 24. az országok listáján. Ez főként annak tulajdonítható, hogy néhány etnikai kisebbség körében rendkívül alacsony a várható élettartam. Emellett amerikai népbetegségnek számít az infarktus, ami rengeteg ember halálát okozza az országban.

Ajánló:

angolul