Vágólapra másolva!
Vágólapra másolva!

Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ): 1989-ben alakult. Gyüjtőszervezet, a szövetségben különböző gondolokdású személyek működnek együtt. Erdély területén tevékenykedik, a magyar etnikumot képviseli a romániai politikai életben: mindhárom eddigi demokratikus választáson 7 százalék körüli eredményt értek el - ami körülbelül megfelel a magyarság számarányának az országban. Jelenleg a román kormányban is képviselteti magát az RMDSZ. Annak ellenére, hogy gyüjtőszervezetként különböző világnézetű embereket fog össze a szövetésg, eddig meg tudta őrizni egységét, igaz a mostani választásokra már több székelyföldi magyar politikus szakított az RMDSZ-el.

Romániai Társadalmi Demokrácia Pártja: (Szociális Demokrácia Romániai Pártja - PDSR) Iliescu nevével fémjelzett szervezet. A választások nagy esélyesei. A romániai 1989-es forradalom alatt megalakult Nemzeti Megmentési Frontból 1992-ben vált ki Iliescu csoportja. Először Társadalmi Demokrácia Párt néven indult, majd az 1996-os választások előtt vette fel mai nevét, a Romániai Társadalmi Denokrácia Pártja nevet. A mozgalom vezetője a reformkommunistaként már Ceausescu idején a Román Kommunista Pártban is szerepet vállaló Iliescu. A párt fő célkitűzései: a társadalmi tulajdon fenntartása, korlátozott prularizmus, az országban élő etnikumokkal szembeni asszimiláció. Az első demokratikus választásokat 1990-ben megnyerték. 1992-ben szintén győztek. 1996-ig a párt sikeres szereplése mellett Ion Iliescunak a köztársasági elnöki székért folyó küzdelemben két alkalommal is sikerült nyernie. 1996-tól ellenzékbe került a párt, Iliescu is vesztett a köztársaságielnök-választáson.

Demokratikus Konvenció(CDR): Jelenleg (1996-tól) a Kereszténydemokraták és a Nemzeti Liberális Parasztpárt alkotja a választási szövetséget. A helyhatósági választásokon azonban külön jelölteket indít mindkét szervezet.

Kereszténydemokrata Nemzeti Parasztpárt
(PNTCD): A földosztás és a paraszti magántulajdon visszaállítása a céljuk. Jelenleg a kormánykoalíció vezető pártja. Vezetőjük Emil Constantinescu, a jelenlegi köztársasági elnök.

Nemzeti Liberális Párt
(PNL): A párt már korábban, a két világháború között is - ugyanezen a néven – létezett. Csak a kommunista hatalom megszilárdulása után, a negyvenes évek végén oszlatták fel a pártot. A szervezet konzervatív eszmeiségű, a huszas évek társadalmi berendezkedését próbálta visszaállíttatni.

Demokrata Párt
(PD): Petre Roman a szervezet vezetője. A párt liberális, szociáldemokrata eszméket képvisel. Az előző választáson 1996-ban a két nagy párt, a Demokratikus Konvenció és a Társadalmi Demokrácia Pártja mögött a harmadik helyen végzett. A jelenlegi román kormánynak is tagja a Demokrata Párt. A korábbi választásokon a Demokratikus Konvenció tagszervezeteként a másodikok voltak, 1990-ben a Nemzeti Megmentési front tagjaiként pedig a győztesek közé tartoztak, de 1992-ben kiléptek a Frontból.

Nagy Románia Párt
(PRM): Gheorghe Funar pártja. Akárcsak Funar, maga a párt is szélsőségesen sovinszta nézeteket vall. A kisebbségek, elsősorban a romák és a magyarok teljes asszimilációja a céljuk. Emellett az ország területének gyarapítását szeretnék elérni. Olyan "ősi román" területnek tartott földeket is visszakövetelnek, mint Pozsony, a Balkán félsziget legnagyobb része, Szlovákia, Nyugat-Ukrajna, Besszarábia vagy Magyarország szinte teljes egésze. A párt népszerűsége Kolozsváron és országosan is jóval kisebb, mint Funaré.

[*****]

Ajánló:

románul